TOP / Street part of the year 2019

Vydáno: 03.01.2020
Rok se s rokem opět sešel a přinesl nám řadu nezapomenutelných momentů, jak smutných, tak i těch veselejších. Do našich mozkových závitů se zarylo mnoho skejtových videí a tak se jim pojďme podívat pod pokličku. Jak se na street party roku dívá náš redaktor Dan a na jaké z nich zkrátka nedá dopustit? Tady je výběr těch nejlepších.

 

Text: Daniel Dujsík

 V první řadě je potřeba podotknout, že jde o zcela subjektivní názor na věc. S následujícím seznamem TOP partů roku 2019 můžete souhlasit či nikoliv. Proto jsem se vyjma prvního místa vyhl konkrétnímu číselnému pořadí. Jedná se o snímky, na které jen tak nezapomenu a které jsem viděl už několikrát, nebo naopak ty, jenž mě něčím překvapily. Pojďme na to a přeji příjemnou podívanou!

 

Mark Suciu / Verso

Mark Suciu má vskutku talent od přírody. Své nepříjemné nemoci řekl pápá a vletěl do roku 2019 doslova po hlavě. Předvedl se na Dime Street Challenge a sérii Street League, vydal part pro Thunder Trucks, edit z Instagram klipů a pak další v Habitat videu „Connector Line“. Nejvíc v naší paměti ale utkvěl projekt s názvem "Verso", na kterém pracoval delší dobu spolu s kameramanem Justinem Albertem. Střih, hudební podklad a stopáž protkaná zajímavými lokacemi a triky, o nichž se nám v životě nesnilo. Filmová a skejtová stránka jdou spolu ruku v ruce a s jistotou můžu říct, že se zapsal mezi nejlepší snímky vůbec. Prostě dokonalost. Za mě bezpochyby number one! (PS: Mark, I love you.)

 
 

 

Jack O’Grady / Passport – Kitsch

V poslední době jsem si australskou značku Passport hodně oblíbil, a to díky chytlavým editům, kolaboraci s Carhartt WIP a teamu jako takovému. Vydali nové full-length „Kitsch“, kde se objevil skater jménem Jack O’Grady. Libuje si v rychlosti, nepříjemných spotech a ve spojení s nabitým energickým songem je jedním z mých nejsledovanějších partů roku.
 
 

 

Gustav Tønnesen / Adidas – Reverb

Můžeme říct, že Gustav Tonessen je ve skejtovém světě unikátem. Přináší totiž jiný pohled na ježdění, než jsme zvyklí. Spoty, které by vás ani nenapadlo skejtovat a to vše s úsměvem na tváři. Má dar od Boha, který dokáže maximálně využít. Adidas edit „Reverb“ od filmového mága Chrise Mulherna, kde má Gustav svůj last part, je tomu důkazem.
 
 

 

Giovanni Vianna / Primitive – Encore (10:41)

Není tomu dlouho, co si Primitive team plný hvězd vzal pod svá křídla mladého brazilského zabijáka Giovanniho Vianna. Celou partu jsem měl možnost vidět na londýnském demu v BaySixty6 skateparku a na ikonickém spotě Southbank, kde mě Giovanni uchvátil. Pamatuji si ho především ze závodů jako dlouhovlasého zrzka, který vždy oslnil nesmyslnými kombinacemi na fakie. Přesně tak vypadá jeho part z videa „Encore“, kde vrací jedno NBD za druhým.
 
 

 

Miles Silvas / PLA x Thrasher

Jeho styl je nezaměnitelný a neznám ve svém okolí nikoho, koho by Miles Silvas nebavil. Co part, to radost pohledět a jeho videopart pro PLA x Thrasher není vyjímkou. V mém seznamu nesměl chybět a tak jej tady máte ve své plné kráse.
 

 

 

Axel Cruysberghs, Collin Provost / Toy Machine - Programming Injection

Koncem roku představila firma Toy Machine full-length video „Programming Injection“. Jsem milovníkem Ed Templetona a o team riderech by se taky dalo vyprávět. Při vytváření tohoto seznamu jsem se rozhodoval mezi Axelem Cruysberghsem a Collinem Provostem. Nakonec jsou tady oba najednou. Jejich bazénové umění je znát i streetu a tak jejich part vypadá tak, jak vypadá – prostě boží. A ten pressflip přes plot? To napadne jen Collina.
 
  

Sammy Baca / Baker 4

Dlouho očekávané video Baker s pořadovým číslem 4 konečně spatřilo světlo světa. Abych řekl pravdu (možná nejsem sám), čekal jsem z něj klasický nádech, jak jsme byli zvyklí z těch předchozích. Jako by trochu zesupremovatělo kvůli přiblíženým záběrům, které známe od Williama Strobecka. Nic nemění na tom, že bylo pro mě příjemným překvapením díky sekci Sammyho Bacy. Je to typ skatera, kterého není vidět tak často jako ostatní a proto mě dostal ze všech nejvíc. Mexický gangster z místního kartelu předčil mé očekávání a za last trick mu patří klobouk dolů, haha. Jo a Kader taky pecka.

 

 

 

Tyler Bledsoe / HUF 003

HUF byla odjakživa má srdcovka po všech stránkách – produkty, team, videa a celková image, pod jakou se prezentuje. V roce 2019 jsme byli svědky třetího příspěvku do videosérie „HUF 003“, kde se představil Tyler Bledsoe. Technický skateboarding a opravdu vydařená práce filmera Tylera Smolinskiho stojí za vaši pozornost. Zajímavé prostřihy a hudební podklad přidává na autentičnosti a je z něj panující atmosféra opravdu cítit.
 
 

 

Marek Zápražný / Primitive - FYG

Vstup Marka Zápražného na pole profíků je jedním z nejdůležitějších momentů v historii československého skateboardingu. Jak praví české přísloví - bez práce nejsou koláče. Marek má za sebou léta poctivé práce a tak je tento postup víc než zaslouženým. Nejen z tohoto důvodu právem spadá do TOP listu jeho FYG part pro Primitive Skateboards. Ještě jednou velká gratulace!
 
 

 

Gabriel Summers / Zero - Damn It All

Uběhlo šest let od vydání „Cold War“. Poslední video od Zero Skateboards nese název „Damn It All“ a je to bomba, jak se dalo očekávat. Hledáte pravý corový skateboarding plný pádů a vražd zároveň? Jamie Thomas moc dobře ví, oč tu běží. Je libo kickflip do všeho v podání Chris Wimera, prasárny nováčků Reggieho Kelly a Aarona Arunskiho nebo boardslide Gabriela Summerse na triple kinku? Summersova část vzbudila na premiérách největší respekt a není divu proč.
 
 

 

AJ Zavalla / $lave - Radio Silence (25:43)

I přes to, že AJe Zavallu povýšili na profíka (no konečně!), stále mi přijde poněkud nedoceněný. Dřívější Shep Dawgs part nebo ten čerstvý z full videa „Radio Silence“ od $lave je sakra peckovní. Pokud vám přece jen unikl, tak to urychleně napravte. Nebudete litovat.
 
 

 

Alex Midler / You Good? (16:10)

Posledních 10 měsíců strávilo trio Jamie Foy, Zion Wright a Alex Midler na cestě po unikátních spotech. Midlosh nám už pořádně vyrostl a s ním i posunul level svých možností o kus výš. O tom nás přesvědčil v „You Good?“ pod záštitou Red Bull. Last trick je odjezd nebo smrt. Taky že jí moc nechybělo.
 
 

 

Ronnie Sandoval / Vans – Take It Back (09:14)

 Abych dal prostor také rádiusovým masterům, musím vypíchnout part Ronnieho Sandovala ve Vans videu "Take It Back". Ten má poctivý říz a song "Ring of Fire" od Erica Burdona & The Animals k němu sedí jako bota ševci. Ne nadarmo je mým oblíbeným bowlařem a po zhlédnutí se možná stane i tím vaším.
 
 

 

Nick Michel – Lotties Skateshop Must Be Stopped (08:12)

Skryťák Nick Michel je jeden z mých letošních objevů. Jeho neokoukaný skateboarding, zajímavý styl a 100% nasazení potěšilo mé chuťové pohárky. Závěrečná část „Lotties Skateshop Must Be Stopped“ je věnována právě jemu a nevidím ji naposled. "We get it, you're good."
 
 

 

S plněním seznamu bych mohl směle pokračovat dále. Rok 2019 byl totiž opět na videa a party samotné velmi úrodný. Bylo mi ctí představit vám ty mé TOP. Snad jsem vám alespoň trochu rozšířil obzory nebo alespoň připomenul ty momenty, na které rádi vzpomínáte i vy. Pokud přece jenom stále nemáte dost, tady jsou další. Enjoy!

 

Milton Martinez / Demolición! – SOTY 2019. Smoookes!

Heitor Da Silva / Adidas Skateboarding – vibe, přirozenost a energie sbalená na cesty

Franky Villani / Primitive – Encore – všestrannost a ještě více

Tiago Lemos / Primitive – Encore – king of pop

Joey Guevara / La Rover – v jednoduchosti je krása, aneb na stylu, hudbě a editu záleží

Jakub Jiruška / VX part – že by jeden z nejhezčích stylů v ČR?

Max Geronzi / Back to the '80s – i na rybičce se dají dělat psí kusy

Keanu Robson / Cottonopolis – skromný manchesterovský odchovanec, za kterého mluví kreativní skateboarding