TOP 10: Nejlepší filmařské počiny roku 2016

Vydáno: 29.12.2016

Za letošní rok 2016 vzniklo nejedno luxusní video, které nám vytřelo zrak z pohledu levelu skateboardingu. Ale co snímky, za kterými stojí dlouhá léta praxe kameramanů a jsou pro nás opravdovou slastí pro oči z pohledu kvality střihu a filmingu? Náš redaktor Daniel Dujsík to vzal do svých rukou a očí a dal dohromady seznam těch nejlepších.



Nebylo pro mě jednoduché stvořit seznam 10 nejlepších filmařských skate snímků, protože jich za tento rok bylo opět víc než dost. Jak již bylo zmíněno, při výběru jsem pohlížel na kvalitu záběrů, hudbu, nápad a celkové zpracování videa. Z výběru jsem vyřadil full videa a soustředil se na videa kratší. Záměrně píšu seznam bez jednotlivých příček, protože jsou pro mě stejně všechny nejlepší. Ne každý bude mít soupis stejný, nicméně možná se v některých z nich sejdeme. Tady je ten můj. Pojďme na to!


 


SHOOT ALL SKATERS: EXPORT – ERIK BRAGG


Berrics během roku postupně odkrýval videa talentovaných kameramanů v sérii SAS – Export. Zde si našel své místo filmer jménem Erik Bragg, který přinesl pohled na skateboarding z jiného úhlu. Co je na tomhle 7 minutovém snímku tak výjimečného? Vystačila mu k tomu parta plná známých jmen a pouhý černý americký bourák. I přes to si s tím dokázal vyhrát na jedničku.


 



 


 


ÖCTAGON - PERCEPTIÖN


Evropská firma Öctagon je jiná, jede si svůj styl a já si k její image našel cestu. Snímky mají nádech futurismu, nových technologií, vesmíru, a to vše doplňuje kreativní skateboarding. Jsou tak zvláštní, až mě baví natolik, že jsem jejich video s názvem „Perceptiön“ musel do Top 10 zahrnout. Stojí za ním Pyramide Studio. Komu song z produkce Life Pass Filter nesedne, může čeknout nejnovější „Meta“ video, kde je o něco přijatelnější.


 



 


 


SHOOT ALL SKATERS: EXPORT – CHRIS MULHERN


SAS - Export jsme tady už jednou měli, ale nemůžu si pomoct. Kdybych měl jmenovat nejoblíbenějšího kameramana ze všech, tak by to byl určitě Chris Mulhern. Kdykoliv něco sestříhá, vždy je to naprostá pecka. Stejně tak se mu vždy podaří trefit se do mého hudebního vkusu a perfektní pouliční mezizáběry člověka vtáhnou do děje. Jednou z nich je street montáž z ulic Filadelfie. Moje vysněné místo ke skejtování, oblíbená kapela The Brian Jonestown Massacre v pozadí a Chris za kamerou. Tahle kombinace nemůže dopadnout špatně!


 



 


 


SKATE OF MIND II


Ano, i u nás vznikla suprová věc. Skate of Mind II - to snad viděl každý, nebo snad ne?  V druhé sérií cestovně sportovního projektu procestoval Maxim Habanec osm měst jako Taipei, Bangkok nebo Moskvu. Nejde jenom o skateboarding ale i o pohled na životní styl a cestování, což dává snímku nový rozměr. O vizuální stránku se postaral Martin „Flash“ Šembera. Za mě všem, co se na tom podíleli patří klobouk dolů a co víc, přenos na ČT Sport se nepodaří každému! Už se těším na trojku a myslím, že v tom nejsem sám. Tady je zkrácená verze.


 



 


#SK8


V Česku ještě na chvíli zůstanu, protože nesmím opomenout čerstvý snímek, za kterým stojí Tomáš Frkal a další studenti FAMU. To je za mě fakt povedená práce svým nápadem, 16mm Kodak kamerou i celkovým ztvárněním. I přes to, že nejde ani tak o triky jako o myšlenku a práci s kamerou, je „#SK8“ důkaz toho, že i minuta stačí ke štěstí


 



 


 


PATH OF DAWN – A NIGHT SKATING IN PARIS


„Vyber si - holka nebo skateboarding?“ Přesně tohle mapuje krátký edit „Path of Dawn“ (režie: Axel Zeltser a Tristan Helias, kamera: Valentin Clark). Zaujal mě z toho důvodu, protože je trefný a hodně skaterů ví, vo co go. A song oblíbené kapely Allah-Las příběh ještě okořenila. Dobré triky a špičkové filmové efekty v něm nenajdete, ale myšlenku vystihli dobře, nemyslíte?


 



 


 


PAVING SPACE


Závěrem roku vznikl projekt ve spolupráci umělce a skatera Raphaëla Zarka s firmami Carhart WIP a Isle Skateboards. Došlo ke spojení matematiky, umění a skateboardingu, kdy Raphaël sestavil trojrozměrné modely, které se dají využít mnoha způsoby jako překážka. Celý tento příběh mě oslovil, čemuž napomohl výborně zpracovaný krátký dokument s názvem „Paving Space“.


 



 


 


SOVRN | COURBES


Losangeleskou firmu SOVRN jsem si zamiloval od první chvíle díky uměleckému ztvárnění desek, výborným doprovodným černobílým fotografiím a videi. V dubnu letošního roku se zrodila krátká montáž „COURBES“, kde se představili team rideři Mikey Taylor, Cody Cepeda, Dashawn Jordan, Alex Midler a Justin Damer. Za touhle parádou stojí kameraman Ryan Neddeau, který si libuje v minimalismu, symetrii a architektuře. Jo, to mě fakt baví! Jediné, co mi k image značky nesedí je právě team. Hudba a ostatní věci ale zapadají skvěle.


 



 


 


NEW BALANCE NUMERIC – NORTH BOUND AND DOWN


„Team jak kráva, spoty, že bys brečel, triky, že umřeš a naprosto vynikající filming,“ tak napsal redakční kolega Hank a já s ním můžu jedině souhlasit. Nic jiného ani od New Balance Numeric čekat nejde. Video „North Bound and Down“ je díky kameramanům Russell Houghtenovi a James Messinovi slastí pro oči. Mezizáběry na město z ptačího pohledu doplněné o libový skateboarding, zkrátka vše do sebe krásně zapadá. Za shlédnutí stojí i „NB Underground“.


 



 


 


HUF NYC


Jak to tak obvykle bývá – to nejlepší nakonec. A taky že jo! Když jsem přišel s nápadem vytvořit pro vás Top 10 nejkvalitnějších snímků, jako první jsem si vybavil video HUF NYC. Tohle je pro mě opravdu luxusní podívaná a mohl bych nad tím honit každý den. Silný team, dobrý výběr spotů a triků, hudba, která tě udrží ve střehu a bezpochyby kamera a střih na úrovni, za čímž stojí dvojka Brandon Kuzma a Tyler Cichy – za to všechno dávám palec nahoru. Třešnička na dortu jako vyšitá!


 



 


Rok 2016 je u konce, ale všichni víme, že kvalitním videím konec není. S celou redakcí se na ně těšíme a doufáme, že jsme vám ten konec roku tímto článkem trochu osladili.