Super víkend na Štvanici odstartoval vydařený závod ČSP

Vydáno: 19.10.2020
Super víkend, dvě slova, která dávají tušit, že se bude dít něco výjimečnýho. Aby taky ne, po sezoně, kdy by se daly závody spočítat na prstech, se před námi objevil víkend, který slibuje nadupané dva dny plné skateboardingu. A na ten první den, kdy byl na programu závod ČSP, se právě teď podíváme. 

 

Text: mutecrap

Foto: Jan Pelikán

Video: Jirka Novosád

 

Kristian Nguyen s parádním fs bluntslidem na delším áčku


 

Na začátku ledna nikdo ani krapet netušil, co si pro nás následující rok připraví za překvapení. Každej normálně žil, plánoval dovolený, skejtový tripy nebo třeba závody. Stejně tak, jako parta z Český asociace skateboardingu, která vymýšlela letošní sérii Českýho skateboardovýho poháru. Dál už to všichni moc dobře známe a pod tíhou okolností se musel celý letošní ročník ČSP odpískat. Jediný, co v plánu zůstalo, byl Pražskej démon a Mistrovství ČR. Obě akce se nakonec uskutečnily a Mistrovství ČR se dokonce rozšířilo na dvoudenní, celovíkendový event díky propojení se závodem ČSP.

 

Laura Žáčková s grindem na mramoru


 

Podmínkou pro konání (po diskuzi s Ministerstvem zdravotnictví) bylo totální oddělení riderů od diváků. Ten kdo skejtoval, ten nemusel mít roušku (pokud skejtoval), jakmile si teda sednul, měl si roušku nasadit. Pro diváky byla pravidla drsnější, ti měli mít roušku nasazenou pořád, kromě chvíle konzumace a nechybělo ani měření teploty na vstupu. Naštěstí se na skejtovejch závodech konzumuje povětšinou hojně a tak mělo diváctvo relativní klid. Mnohdy jsou nařízení úplně absurdní a člověk jen kroutí hlavou, kdo to mohl vymyslet, ale jelikož jde o oficiální závod podporovaný ČAS, ze kterýho se získávají body na OH a je i všelijak propojenej se státním aparátem, musela se pravidla holt jasně nastavit a dodržovat.

 

Honza Navrátil měl tenhle bs bluntslide úplně na každej


 

Oba tyhle závody tak první říjnovej víkend ovládly pražskou Štvanici a nutno říct, že ač to z počátku vypadalo na chudší návštěvnost, během prvního dne se postupně celej areál zaplnil a i přes všelijaký restrikce se areálem nesla dobrá nálada. Aby taky ne, závodů a všemožnejch akcí letos bylo jako šafránu a člověk je lačnej aspoň po kousku kultury, který se může dotknout. A samozřejmě, typ člověka, jako je skejtr, ten neodmítne žádnou možnost vyhodit si z kopejtka a ještě navíc se u toho potkat s kámošema z celý země. K tomu všemu panovalo celovíkendový, téměř letní počasí a za ohromný burácení tribuny během finále, to by se nemusel stydět ani sám velký pan Mystic Sk8 Cup.

 

Lukáš Daněk a jeho, všema milovaný, obří kino přes hydrant


 

Prvním dnem super víkendu byla sobota, kdy byl na plánu závod ČSP a to jak ve streetu, tak i v bowlu. Tenhle závod měl svoje vlastní vítěze, ale fungoval i jakejsi kvalifikátor pro nedělní MČR, který nebyl open. Kromě kategorií U9 a U14, které se jely pouze v neděli. Třicítka nejlepších ze soboty měla tedy zajištěnou účast na nedělním MČR a stejně tak i šestka nejlepších sobotních holek. Štěstím pro všechny sobotní ridery bylo odstoupení několika závodníků a startovní pole se tak ustálilo na třicítce. Tím pádem měl každej jistotu, že si zajezdí i druhý den.

 



 

Na programu dne byl závod ve streetu a v bowlu. Ve streetu byl závod otevřenej pro všechny ridery starší patnácti let. Odbornou terminologií lze teda povědět, že šlo o kategorii U23 plus, ke který se mohli připojit i rideři starší, než dvacet tři let. Úplně stejný podmínky pro registraci do závodu měli i bowlaři, pro který taky platila kategorie U23 plus starší.

Street se jel formou, kterou známe ze SLS, tedy v kvalifikaci dvě 45vteřinový jízdy v hodnocení 0 až 100 bodů. V semifinále a finále se pak vše jelo formou dvou 45vteřinových jízd a následných pěti best tricků. Tady bylo udělováno od 0 do 10 bodů, přičemž se vždy automaticky škrtala od všech rozhodčích dvě skóre, to nejnižší a to nejvyšší. Každej rider teda získal průměr ze čtyř skóre.

 

Maxim Habanec s krásným 360 flipem transfer na šrouby


 

Kategorie bowlu, pojmenovaná, krapet zavádějícím názvem park po vzoru nadnárodního názvosloví, se jela ve stejný věkový kategorii jako Street, tedy U23 plus starší. Závod se jel systémem kvalifikace a finále. Pro ty platí stejný pravidla. Tři jízdy po 45 vteřinách, který byly hodnocený od 0 do 100 bodů. A stejně jako ve streetu, nejlepší a nejhorší skóre se mazalo a výsledek tvořil průměr ze zbylých tří. Bowl měla na starosti jiná parta judges, která byla složena z pěti členů, oproti šesti na Streetu.

 

David Záhumenský aka Záhul nenašel v sobotním závodě přemožitele a právem si vyjel v sobotním ČSP Parku zlato




 

Novinkou v přímým přenosu bylo i live hodnocení pomocí liveheats.com, který prošlo svojí generálkou na Démonovi a na Štvanici si odbylo svojí premiéru už ve velkým. Porota se skládala ze šesti sudích, který měli ještě pojistku, která hlídala, aby skórování bylo fér, mezi jednotlivejma skóre nebyly absurdní rozdíly nebo aby některý sudí záměrně nepodstřeloval, či naopak nenadržoval svýmu felákovi.

 

Pro lehký přiblížení, každej sudí má vlastní tablet, kam po jízdách či tricích sype svoje skóre. Kompletní zápisky samozřejmě probíhají na papír, aby i zpětně mohl judge odůvodnit svoje rozhodnutí a do tabletu putuje až finální hodnocení. Jak už bylo zmíněné v reportu z Pražskýho Démona, systém to není vůbec špatnej, je okamžitě známý aktuální pořadí a ridery to zároveň hecuje i dostává pod tlak. K vidění jsou tak absolutní bangery nebo naopak vůbec nic. Vadou na kráse je chybějící moment překvapení, kdo že si pro sebe urval vítězství. Každopádně, co sojka povídala, jsou na tenhle nový druh bodovacího systému slyšet veskrze pozitivní ohlasy.

 

Jedinej, kdo Dubrovníka s pračkou přeletěl, byl Maxim Habanec




 

Závodní mumraj čekala tečka na závěr v podobě best tricku přes pračku, přes kterou se lítalo z Harrachova. Ukázalo se, že to nebude až zase taková hračka, jak to z počátku vypadalo a do best tricku se tak zapojilo jen pár vyvolených skokanů. Lítalo se jak přes pračku, tak chvíli i přes Dubrovníka, kterej klukům krapet zvýšil level. Naštěstí si byl vědomej možnejch rizik a vybavil se ochrannou přilbou.

 

Celej den byl „završenej“ vystoupením kapely Lozt Mezcal, která na štvanických závodech hraje tradičně. Kapela má svůj vlastní repertoár, kterej je skvělej a vždycky strhne spoustu lidí k párty a k tanci. Ten ale bohužel tentokrát nezazněl a namísto toho kapela zvolila globální revival playlist, snad z důvodu všudypřítomných opatření, aby se dav moc nerozjařil a v deset večer v poklidu Štvanici opustil.

 

Aby taky ne. Na neděli toho byla v plánu ještě hromada a zničit si klientelu první den je ekonomicky něco podobnýho, jako jsou aktuální lockdownový opatření… Sobota je za náma, bylo to jedno velký šílenství se spoustou skvělých triků a okamžiků a jako národ můžeme být rádi, že tu máme nastavenej celkem vysokej level skateboardingu. Na konci dne už jen zbývalo se těšit na to, co nám přinese neděle, kdy vypukne tradiční, každoroční Mistrovství České republiky, o kterým se dočtete co nevidět.

 

 

KOMPLETNÍ FOTOGALERII ZE SOBOTNÍHO ČSP NAJDETE NA FB CZECHSKATEBOARDING

 

 

 

STREET EDIT

 



 

 

 

PARK EDIT

 



 

 

VÝSLEDKY:

 

Top trojka na Streetu (zleva: 2. Rišo Tury, 1. Kiko Nguyen, 3. Martin Pek)


 



 

Nej holka na Streetu i v Parku byla Antonie Bakošová (v závěsu 2. Laura Žáčková ja na Streetu, tak v Parku. Poté na Streetu 3. Adri Pošíková a 3. v Parku Karolína Karbanová)


 



 

Top Parková trojka (zleva: 2. Honza Tomšovský, 1. David Záhumenský a 3. David Nikel)