Pohoda na řece Labi - Refresh Contest 13

Vydáno: 20.07.2020
Co by to bylo za jaro, kdyby nebyl Refresh. Přesně takový jaro jsme si letos mohli vyzkoušet a zjistilo se, že to stálo za starou belu. Naštěstí nic netrvá věčně, a to ani bacily ve vzduchu a tak se mohl mejdan ve Štětí u Labe uskutečnit. No a jak bylo? Vejdi a zjistíš vše.

 

 

Text: mutecrap

Foto: sokolioko

Video: madkrtek

 

 

Hlavní trofej, Covídek, ve svý plný kráse - díky moc Cipajs / Foto: the.hoo.photography


 

Třináctej ročník si žádal něco speciálního, ostatně stejně, jako každej jinej ročník, šlo jen o to, si tu specialitu najít. Začali jsme kolem ledna plakátem, kterej se měl nést v nějakým postapokalyptickým duchu, aby evokoval onu třináctku co nejvíc. To jsme ale ještě nevěděli, že v březnu přijde sajrajt, kterej znepříjemní život úplně všem. Akce se musela z května přesunout na neurčito a až teprve koncem května bylo rozhodnuto o náhradním termínu.

Plakát přišel tématicky vhod, Honza dostal do ruky roušku a pozadí rozzářilo covidový slunce. Tahle zvláštní situace skvěle nahrála i tvorbě trofeje, jelikož se celkem laborovalo, co se vlastně bude vyrábět a čím se inspirovat. To dalo vzniknout Covídkovi, kterej opět z třísek stvořil dvorní truhlář, Tomáš Cidlinský aka Cipajs.

 

Smouví a bs tailslide na každej. Ve finále ještě okořenil flipem in!


 

Jak je u skejtovejch závodů známý, většinou jsou bezvadně připravený a jedinou věcí, která může všechno zhatit, je počasí. Počasí pár dní před akcí neslibovalo zrovna vlídný podmínky, ale s heslem, že nadějé umírá poslední, se v přípravách pokračovalo. Den před akcí se mi ozval Tomík Marek, kterej ve stejnej den pořádal závody ve Svitavách. Jeho sdělení bylo prostý, a to že akci přesouvá na neděli, protože v kraji bude mokro celej den. To na pozitivní náladě určitě nepřidalo. Recept pro tyhle chvíle je ale úplně jednoduchej, vystřelit myšlenky úplně někam jinam a den před akcí už nepřemýšlet. Co má bejt hotový, to je a co hotový není, to určitě není zase tak důležitý, protože by to jinak hotový bylo.

 

Raily říkají Karlu Raichlovi pane, tady mu zrovna salutuje při 50/50 přes celej


 

Ranní déšť asi všude, ale sakra kromě Štětí. Fakt, na hranici města končil déšť a jediná voda, která omyla skatepark, byla krátká přeháňka, která se přehnala kolem devátý hodiny, od tý doby už ani kapka. Tahle situace ale nepanovala všude a telefon byl žhavej od dotazů, jestli se akce přesouvá nebo ruší. Skrz sociální sítě a telefon se všem vysvětlilo, že na místě neprší a pršet nebude a teprve potom všichni začali vytahovat paty z domova a vydávat se na cestu. Tím pádem contest nabral časovej skluz a start tak proběhnul místo v jedenáct hodin někdy kolem půl jedný. To ale vůbec nevadilo, protože bylo jasný, že v nejistým počasí, na začátku července, v období letních prázdnin a spousty akcí, budeme rádi, když dojede i pár lidí. Navíc štětskej skatepark toho stihnul za svejch patnáct let života spoustu, dvakrát byl dokonce při záplavách kompletně pod vodou a povrch, to není žádnej med a nedá nikomu nic zadarmo. To jsou jasný faktory, ze kterejch se musí vycházet a nemalovat si vzdušný zámky.

 

Pavel Fořtík si doma vyrábí AntiGravit, jak jinak si vysvětlit tenhle switch shuvit?


 

Závod byl opět rozdělenej do kategorií podle věku. Ale nikterak striktně, kategorii nejmladších riderů, do patnácti let, té říkáme AM. Další kategorii říkáme PRO a to proto, že v ní jsou rideři v tom nejlepším věku, mezi patnácti a třiceti roky. A pro ty nejstarší aktivní skejtry čekala kategorie VETeránů. Samozřejmostí je, že pokud dorazí děvčata, i pro ně je srdečně vyhrazenej prostor. Mlaďasové nakonec dorazili čtyři a děvčata dvě, takže si společně odjeli svoje jízdy a jam, ze kterých rovnou vzešly i výsledky pro obě kategorie. Za zmínku stojí určitě Olda Harbich, kterej u nás tuhle kategorii vyhrává už pěknejch pár let a ve svejch čtrnácti letech strčil do kapsy i větší část PRO kategorie. Olda mohl díky svýmu vítězství v AM kategorii startovat i v kategorii PRO a jeho postup do finále mezi top 12 je toho jasným důkazem.

 

Mezi děvčaty na svoji stranu překlopila vítězství Adriana, která se zčista jasna zjevila a překvapila pěkným stylem a čistým skateboardingem. Z její protivnice, Natalí, čišel zase corovej duch a za ollie na velkou bednu hodlala položit svůj život, což se jí málem párkrát povedlo, respekt.

 

Olcek Harbich začíná vystrkovat drápky, mrkni na nollie fs heelflip ve finále kategorie PRO


Letošní porota ve složení zleva: Kartmen, Buba a Ivan Thai


 

V katogorii PRO se sešlo čtyřiadvacet skejtrů, což není hodně, ale pro rozumnej setup závodu je to ideální číslo. Tahle hromádka byla rozdělená do dvou heatů po dvanácti skejtrech, z nichž každej měl k dispozici dvě kvalifikační jízdy. Ty se sčítaly, takže v zájmu každýho bylo odjet dva kvalitní runy, aby výslednej součet byl co nejvyšší. Samozřejmě nikdo moc nejančil, aby si to náhodou nepodělal a byly k vidění buď funny jízdy různejch týpků nebo konzistentní runy, který by měly stát za další postup. Jasně, že někomu šla karta víc a někomu míň a proto byla celá kvalifikace překrásně živá a příjemně koukatelná.

 To už bylo odpoledne v plným proudu a okolí skateparku se pomalu začalo plnit fanouškama a lačnejma holkama s touhou ukořistit si toho svýho pražáka. Už z dálky lákala hudba, kterou zdatně vypouštěl DJ Mates a to ne z jen tak ledajakýho místa, ale přímo ze stage, z korby zbrusu novýho Big Shock Fordu. Pro představu místa, po pravý straně dál stála kancelář, kde se zpracovávala registrace, počítaly a dávaly dohromady výsledky. Vedle ní byla potom přistavená Mondi chill out zóna, kde se dalo schovat před sluníčkem a natáhnout se na válecích pytlích. Směrem druhým byl přistavenej Carabar, což je krásne karavánek od podlahy po strop plnej barmanskýho umu a dobrýho pití. Kluci si střihli rovnou i grilovačku a k dispozici tak byly Refresh burgery a to hned ve třech variacích. A aby lidi jenom nelemtali koktejly a necpali se burgrama, svoje čestný místo tam měl i punkáčův T.N.T. bar, což byl místo, kde mohl každej na sto způsobů ukojit svoji žízeň.

 

Na pozadí mezitím probíhala, mezi skejtry, velice oblíbená soutěž, která má jednoduchý pravidla. Vezmeš do ruky koloběžku a švihneš ji tak daleko, jak jen dokážeš. Tahle radost přilákala kolem padesátky soutěžících, kteří se při tom náramně bavili, aby taky ne.

 

Po kvalifikaci PROfíků přišli na řadu starší skejtři, kteří mají svoji vlastní kategorii a to nad třicet let. Tam se sešlo pět skejtrů, takže pojmy jako kvalda a finále šly stranou a kluci si dali každej dva runy, ze kterých potom vzešly výsledky. I tady se obě jízdy sčítaly, takže bylo zapotřebí, aby každá z nich byla co nejlepší a výslednej bodovej součet samozřejmě taky. Je krásný vidět, že u skateboardingu věk nic neznamená, a že když se chce, dají se dělat psí kusy klidně i v pokročilejším stádiu života.

 

Jelikož čas byl příjemnej a nebylo nutný se nikam hnát, do finále kategorie PRO pustili judges dvanáctku skejtrů, ta se rozdělila na čtyři heaty. Každej rider měl k dispozici run + last trick a následně proběhnul tříčlennej jam. Finále to bylo, jak se patří. Kluci se snažili a padala bomba za bombou, až z toho přecházel zrak a porota to určitě neměla jednoduchý. Ale jednou je to porota, tak se s tím musí poprat. Abychom nezapomenuli porotu představit, skládala se ze tří členů a dva z nich, Kartman a Buwob jsou porotci na Refreshi už delší dobu. Letos je ještě doplnil OG, známej skejtr, Ivan Thai. Kluci se nakonec dohodli a dali dohromady výsledky.

 Sváťa Vorel a nesmyslnej fs flip! Na 39 let velká paráda!


 

V tu chvíli už byli na startu připravený skejtři, aby si dali rychlou smršť, v podobě Death Race, kterej byl tématicky pod záštitou My Rallygion. Podstata je snadná, hromadnej start, předem určená trať a jen jeden vítěz, kterej projede po čtyřech cíl. Jelikož byl chumel menší, nebyla to až taková řežba, ale o legraci určitě nouze nebyla.

Hned potom následoval Cash for Tricks, kdy byly připravený prachy z registrace a ty se dávaly za triky, co padaly. Kompletní výčet triků je neznámý, ale jistou věcí je to, že byla i cena za hlavní Best Trick, kterým se stalo hodně slušný kombo na railu. Vraha, kterej tenhle nesmysl, flip fs boardslide shuvit out na šikmým railu, vrátil, poznáte ve výsledcích níže. Jelikož všichni zabíjeli jako diví, bylo brzo po penězích a mohlo se pokračovat na poslední disciplínu dne, kterou je náš tradiční, oprášenej oldschoolovej Hippie Jump.

 Tam jsou pravidla snadný velice, podstatou je nechat podjet skate pod laťkou, kterou skejtr bez skejtu přeskakuje. Začíná se na půl metru a laťka stoupá každým kolem o 10 cm výš až do jednoho metru s tím, že rider má pouze jeden pokus. Je to neúprosný síto, ale rychle oddělí zrnka od plév. Po jednom metru už laťka stoupá každým kolem jen o 5 cm a rider má na každou vejšku pokusy dva. Sypalo se to rychle, hlídalo se, aby hoši nejezdili víckrát než mají a bylo rychle hotovo. Vítěz byl jasný, protože nenastalo žádný přetahování se s dalším na stejný výšce a bylo hotovo. Hippie jump letos skončil na 120 cm.

 Následovalo slavnostní předání cen, který postupně gradovalo. Začínalo se méně důležitejma disciplínama a postupně se přešlo až na hlavní vítěze. Následovalo ještě vyhlášení vítěze tipovací soutěže. Diváci mohli během celý kvalifikace hlasovat, kdo podle nich zvítězí v kategorii PRO.

 

Marek Knytl si skáče pro vítězství v Hippie Jumpu


 

Okamžitě po vyhlášení nastoupil na Big Shock stage Sváťa Vorel, kterej tak pro skejtry střihnul zhruba půlhodinovej live rap. Jakmile tohle vystoupení skončilo, stačilo otočit tělo o 180° směrem k hlavní stagi, na který už byli připravení pražský hardcorový Crippled Fingers. Ti rozpoutali docela mejdlo a dunění bas a kytar bylo slyšet všude. Celej skejtovej den a vlastně i letošní, třináctej, ročník Refresh Contestu, zakončili pražský punk hardcorový Jet8, který ubrali na nářezu a přidali na melodii. Pak už dopily zásoby na baru a všichni se vydali zpátky do svých domovů.

 

O třináctce se říká, že je to smolný číslo. Má to samozřejmě historický odpodstatnění, ale tak nějak se to všeobecně vžilo. Pro nás třináctka znamenala ze začátku totéž. Nejdřív to naboural Covid, takže se muselo vše odvolávat a rušit, aby se to mohlo zase za dva měsíce všechno zpět dohodnout. Nakonec se ale ukázalo, že to s tou třináctkou nebude až zas tak zlý, protože ze sychravýho rána se vyklubal krásnej letní den, kterej pomohli dotvořit k dokonalosti všichni, co se ten den ve Štětí u Labe alespoň mihli. O příjemný setkání nebyla nouze, úsměv zářil na tvářích všech a věřím, že se všichni bavili minimálně tak dobře, jako jsem se bavil já.

 

Těšíme se za rok znovu naviděnou, všem přejeme krásný léto plný pohody a skateboardingu a to jak jen tak na ulici s kámošema, tak i při přípravách různých akcí a při jejich samotný realizaci. Skejtu zdar

 

 

Kompletní fotogalerie najdete zde:

 

Portréty - klik sem

Contest - klik sem

Afterparty - klik sem

 

 

SLEDUJTE REFRESH CONTEST NA INSTAGRAMU:

@ Refresh Contest

# refreshcontest

 

 

V Ý S L E D K Y

 

 

Scooter Toss

 

Krtek - 22,8 m

  

My Rallygion Death Race

 

David Vrba

  

Hippie Jump

 

Marek Knytl - 120 cm

  

AM (0-15)

 

1. Olcek Harbich
2. Filip Folkmann
3. Max Souba
4. Daniel

  

Girls

 

1. Adriana Pošíková
2. Natalí

  

VET (30+)

 

1. Tomáš Javůrek
2. Andrej Norenko
3. Sváťa Vorel

  

Best Trick

 

Karel Raichl - kickflip fs boardslide shuvit out ze šikmýho railu

  

PRO (15-30)

 

1. Martin Smouví Smolák
2. Karel Raichl
3. Pavel Fořtík

  

 

POŘÁDAJÍ

 

Skateboard SK Štětí
Město Štětí, oficiální stránka

 

HLAVNÍ PARTNEŘI

 

Ambassadors

Mondi Štětí
BIG SHOCK

Auto Štěpánek a.s.

 

PARTNEŘI

BoardStar.cz

Tattoo Robo
Socket hardware

Jägermeister
Maxi Nuta
Tomáš Cipajsz Cidlinský
My Rallygion
Impure
Přepravky
Čez Elektrárna Mělník

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

skaterock.cz
boardmag.cz
Czech Skateboarding

 

 

E D I T   -   R E F R E S H   C O N T E S T   13