Part Riša Turyho a rozhovor

Vydáno: 24.12.2019
U příležitosti vydání partu Riša Turyho, jsme ho i vyzpovídali. Jak na part, tak i na jeho běžný den, jaké jsou výhlídky na olympiádu, ale třeba si tipněte, kolikrát už letos Rišo někam letěl. A správnou odpověď najdete v rozhovoru, kde nechybí ani jeho video part.

 

Rišo Tury. zdroj: Facebook.com.
Rišo Tury. zdroj: Facebook.com.


 

Rišo Tury, toho času nejslavnější Slovák, alespoň co se skateboardingu týče. Už tě doma poznávají lidi na ulici? Myslím ty co neskejtujou.
Stalo se mi to párkrát, ale nemyslím že bych byl nějak extra slavný. Jak se začalo o skateboarding zajímat víc lidí, vše přes média, tak si mě možná pár lidí zapamatovalo. Ale nic velkýho.

 

Málo se to ví, ale s Jenny spadáš u vás pod ministerstvo vnitra, což je u nás stejný. Co je vlastně předmětem spolupráce s policajty?
Předmětem spolupráce je zlepšení podmínek pro jezdce, aby byl připravený na soutěže, nebo na olympiádu. Prostě aby mohl odjezdit soutěže a byl ready.

 

Tedy zlepšení podmínek. Tvoje další úchylka, kromě skejtování, jsou letadla. Kolik toho nalítáš za rok?
Jakmile jsem začal lítat, tak jsem se o lítání celkově začal zajímat víc. Bavilo mě zjišťovat jaké jsou typy letadel, jaké jsou mezi nimi rozdíly a například jak jsou staré. Také mám stažený flight radar v mobilu a sleduju letadla přes něj. Pak jsem si začal počítat i lety a tenhle rok jsem měl 80 letů.

 

Slušná porce. A jak bys popsal tvůj vztah k letadlům celkově?
Vždy když letím, zajímám se jaký je to typ a jak je starý. Asi nejradši mám Boeing 747 – 400.

 

Jak vypadá průměrný den Riša Turyho? Na Insta vidím že fakt dřeš, tak jen pro představu pro lidi, jak to vlastně vypadá na tvým levlu.
Můj běžný den, když nejsem někde na cestách nebo na závodech, vypadá zhruba nějak takhle. Ráno si dám kafe, potom posilovna, trénink a do oběda na skejtu. Snažím se objet alespoň tak tři skateparky za den a skejtuju aspoň šest hodin. Když jsem v Košicích, určitě zajdu plavat. V průběhu týdne to vyjde celkem pětkrát týdně posilovna a sedmkrat na skejtu.

 

Drsná rubačka. Jak to šlo se samotným partem?
S mým video partem bylo celkem dost kompikací, takže jsem rád že je vůbec venku.

 

A part samotný, představ nám ho. Kde všude jsi točil? A jak dlouho?
Natáčel jsem ho od roku 2013 do roku 2017. Všechny záběry v partu jsou převážně z Los Angeles, nebo z Barcelony. Pár záběrů je i z domovských Košic.

 

Přejeme všem fajnový pokoukání! Jaká je neoblíbenější destinace Riša Turyho a proč?
Co se týká skejtování, tak určitě Los Angeles. Ale mimo skejt mám rád východní Evropu, Rusko a Ukrajinu.

 

Proč zrovna Rusko a Ukrajina?
Protože celkově jejich kultura a jazyk. Na střední jsem se učil rusky, tak je mi to blízké. A navíc Košice jsou hodinu od Ukrajiny, tak mě to pořád lákalo je navštívit. Taky jsem zažil cestu vlakem z Košic do Kyjeva a bylo to úplně top.

 

Co dělá Rišo Tury když nikam zrovna necestuje, necvičí a nejezdí na skejtu?
Poslední dobou jsem zjistil, že opravdu jenom skejtuju a když nikam necestuju, nebo necvičím, jsem pořád a jen na skejtu. Takže když to někdy nejde, opravdu odpočívám.

 

Stíhá Rišo ženský? Máš nějakou, bude svatba?
Sem tam síthám, ale při takovým cestování je to náročný. Svatba určitě ještě nebude, protože jsem pořád nenašel tu pravou, he he.

 

Viktor, Rišo, Jenny a Ďuri. zdroj: Facebook.com.
Viktor, Rišo, Jenny a Ďuri. zdroj: Facebook.com.


 

Taková se jistě najde! Otázka je na kterým bude kontinentu. Osobně cením že od tebe vidíme street part, neb jsi přeci jen spojený se závodním skateboardingem. A trochu na tělo. Baví tě ještě závody?
Závody mě pořád baví, ta atmosféra, ten hec po vrácený jízdě, nebo hec před trikem který jsem vrátil jenom párkrát za život. Ten když ti na závodě padne, je to úplně top pocit. Aspoň pro mě osobně. Asi bych řekl, že mě baví každý závod bez dorzdílu, protože každý je něčím jiný a není to pořád stejné.

 

Máš ještě někdy trému? Z obecenstva, Z Nyjaha co stojí vedle a pak ti postuje triky na Instragramu?
Tréma samozřejmě občas je, ale poslední závody jak byly za sebou, tak na to ani nemyslím. Pamatuju, jak na začátku roku jsem jezzdil v Brazílii na SLS a v parku se všema profíkama, to jsem se cítil opravdu divně. Ale postupěm času jsem si už nějak zvyknul. Jezdil jsem všechny závody, a navíc mě už ostatní poznávali, tak mi přišlo i normální že tam vedle stojí Nyjah. Ale tenkrát poprvé v Riu, to jsem měl trému fest.

 

Pojďme na chvíli na Tlakers, trochu nám něco o tom řekni. 
Tlakers je košická skejtová značka, která vznikla od slova Tlak (prostě kalba pozn. Lang) a začali jsme naši partičku pojmenovávat jménem Tlakers. Postupně jsme začali vyrábět skejty a momentálně fungujeme už pět let a celkově se to rozeběhlo. Za poslední roky máme i oblečení, kolečka a rozrůstá se to směrem k většímu. Snažíme se podporovat scénu různými akcemi a vracet prostředky zpět, aby v Košicích vyrostlo co nejvíc nových talentů.

 

Ale ty jezdíš za Baker, jestli se nepletu?
Jezdím stále za Baker od Streetmarektu a spolupráce je víc než top. Mega si toho vážím, protože Streetmarket je jeden z mých prvních sponzorů. Tlakers to je srdcovka a jsem tam spolumajitel firmy.

 

A scéna u vás. Jak to funguje aktuálně na Slovensku? Jde to nahoru, dolu, zůstává tam kde je a kde?
Myslím, že za poslední roky to jde nahoru. Hodně jezdců se vyjezdilo a na slovenském poháru jsem viděl letos velká zlepšení od první zastávky. Začínají přibývat nové skateparky a každé velkmé město pomalu lae jistě skatepark má. Samozřejmě není to jako u vás v Čechách, kde jsou skateparky doslova všude, ale za poslední roky se to zlepšuje.

 

Skateparky jsou fajn, ale není to všechno, to vímě. A jak se vůbec teď máte na Slovensku? Máte super prezidentku třeba, kterou vám každý závidí. Už jste se potkali?
Popravdě tohle moc nesleduju. Ale slyšel jsem, že je s ní spokojených hodně lidí. Tak snad je to dobře.

 

Jo jo, měníme případně hned za našeho týpka. Olympiáda. Už víš co si sebou vezmeš?
Co se olympiády týče, tak jsem momentálně na celkovém dvacátém devátem místě. Podmínky jsou takové, že tam jde maximálně dvacet lidí za disciplínu street a musí tam obsazený každý kontinent. Plus maximálně tři jezdci za jednu zem. V aktuálním pořadí je přede mnou hodně Brazilců a Američaů, takže bych byl na dvacátém druhém místě, protože z USA a BRA mohou jít jen tři jezdci. Kvalifikační sezóna 2019 nebyla pro mě úplně nejlepší a v roce 2020 je dalších deset kvalifikačních závodů, kde se dá vše změnit.

 

Heelflip frontside lipslide. zdroj: Facebook.com.
Heelflip frontside lipslide. zdroj: Facebook.com.


 

Tak snad tě tam uvidíme, a snad i někoho od nás. Koho bych chtěl ještě zmínit, je tvůj podpůrný team v sestavě brácha Ďuri a trenér Viktor. Představ nám je.
Tento rok jsem cestoval s Viktorem Tordou, který je naším svazovým fyzioterapeutem. Na závodech mi hodně pomáhal se strečinkem, s masážemi a také mi pomáhá s přípravou jízd a vše natáčel. Můj bratr Ďuri je ve svazu předseda sekce skateboarding, také se mnou někdy jezdí a on nás registruje na všechny závody a když je na místě, vše dokumentuje, plus se zapojuje také do přípravy jízd a triků.

 

Jak to máš vlastně u vás se státní podporou? U nás máme asociace, ta je pod unií kolečkových sportů a veškeré čerpání jde touto cestou. Konec konců kdo chtěl, mohl mít příležitost se vše dozvědět na nedávné členské schůzi. A že to bylo trochu hrot, to asi každý ví. Jak tyhle věci fungují u vás?
U nás na Slovensku jsme také pod Slovenským rychlokorčuliarskym zväzom, kde máme sekci skateboarding a pod jsou zařazené tři občanské sdružení. Předseda této sekce je můj bratr ďuri a všechny dotace a podpora u nás funguje na základě dosažených výsledků na soutěžích, jak na slovenských, tak i světových.

 

Jasný, stejně jako u nás. Budou vánoce, jaký je dárek který by sis přál ze všeho nejvíc?
Vánoce jsou za rohem a jediné co bych si přál je zdravá a být zdraví.

 

Naprosto rozumím. Co se u vás jí na vánoce? Taky kapr a bramborovej salát?
Klasika, jako všude. Máme kapustnicu a kapra s bramborovým salátem. Já ale kapra jejím, tak máme na vánoce různé druhy ryb.

 

Naprosto chápu, já ho taky nejím. A bude Silvestr a s ním přichází období „tak co, kde budeš na Silvestra?“. Takže kde budeš?
Na Silvestra plánuju být doma v Košicích. Trochu si oddychnout, protože celou sezónu jsem lítal nahoru dolu po světě, po závdeoch a další sezóna nám začíná už hodně brzy a bude opravdu extrémně náročna.

 

Co by sis přál nejvíc do příštího roku a co bys popřál každýmu kdo čte tenhle rozhovor?
Přál by jsem si určitě zdraví a to stejné i ostatním. Přeji vám spoustu zdraví, veselé vánoce a štatný nový rok 2020!

 

Rišo díky. K přání zdraví všem se přidávám také a užívej trochu klidu na konci roku.