Mystic Sk8 Cup 2018 - nedělní report + videa
Vydáno: 12.07.2018Finální report z letošního Mystic Sk8 Cupu nám krapet dozrával, ale už je venku a vy se můžete naposledy ohlídnout za skvělým víkendem, kterej jsme si všichni užili na maximum.
Foto: Honza Fučík
Video: Jirka Novosád
Text: mutecrap
Kdo měl tu kliku a přežil bez úhony sobotní den a afterparty, ten si mohl dopřát a užít něco, co tady už dlouho nebylo a minimálně další rok ještě nebude. Řeč je samozřejmě o nedělním, finálovým dni na skejtovým svátku, Mystic Sk8 Cupu. Ti, kteří parkovali po cestě ke vstupu a bez kiksů či botičky přežili celej víkend, tak na většinu z nich čekal budíček od strážníků, kteří s volbou odjezd nebo poplatek, přáli dobré ráno. Někdo na poslední den přeparkoval, pro někoho to bylo znamení k odjezdu. Zajímavý muselo být řešení dilema poplatek vs. odjezd pod vlivem.

Nedělní den je velmi oblíbenej, protože se očekává velká skejtová show a tak i návštěvnost štvanickýho areálu prudce roste a je to znát zejména ve frontách a na místech k sezení. Takže kdo chtěl fandit a všechno vidět, ten musel dorazit všude na čas nebo ještě líp, s dostatečným předstihem.

Nedělní skateboardovej den začal semifinálem mužů, do kterýho se skrz kvalifikaci dostala i dvojice Čechů, Maxim Habanec a Tomáš Stejskal spolu se slovenským bratrem Rišo Turym. Semi bylo rozdělený do šesti heatů, každej pěkně po pěti jezdcích. Na vysvětlení nutno říct, že ze sobotní kvalifikace postupovalo jezdců dvacet sedm. K nim ale přibyl loňský vítěz Ke´Chaud Johnson a dva rideři podle bodů ze světovýho žebříčku, Rišo Tury a Benjamin Garcia. Systém zůstával stejnej, takže každý rider měl 45 s představovací jízdu a následně se spustil pětiminutovej organizovanej jam. Za zmínku určitě stojí hardflip Maxima Kruglova, kterej přeskakoval malej Harrachov, ale na opačnou stranu a tím pomalu odstartoval novou cestu pro ostatní.

Jednu z novejch cest provětral i Maxim Habanec a to když dal gap z banku u mramoru až do banku vedle dlouhatánským kickflipem. Dalším zajímavým trikem byl určitě kickflip crooked dolů na hubbě pod porotou od Maura Iglesiase. Slušně sázela i mystická stálice Simon Deprez, kterej na áčku udělal jak hardflip bs lipslide do fakie, tak i bigger flip do fs boardslidu. Argetinskej letec, Dario Mattarolo, si zaslouží stoprocentně zmínit kickflip bs lipslide na hranatý tyči u schodů do kopce a samozřejmě i jeho nečekanej sebevražednej grind do zatáčky na místě, kudy vede jenom koping. Stoprocentně nesmíme zapomenout ani na Riša Turyho, jehož heelflipy do boardslidu a lipslidu jsou hroznej úlet.

Záměrně nejsou zmiňovaný žádný triky jezdců, který v kvalifikaci zajeli, tak jak chtěli, a postupovali dál, do finálových bojů. Ty se v letošním roce musely bohužel obejít bez naší přítomnosti, protože letos byla opravdu silná účast a tím pádem i obrovská konkurence a rozhodčí rozhodli, tak jak rozhodli. Klukům to ale nemusí být vůbec líto, protože podávali celej víkend skvělý výkony a ve světovým skateboardingu mají každopádně svoje slovo.

Hned po kvalifikaci se přesouval program do bowlu, kde byl na řadě nejdřív Ladies jam, po kterým přišlo na řadu finále mužů. Krok kupředu pro navýšení kapacity tribuny vyšel skvěle a na bowl tak mohlo přijít o hodně víc fanoušků, než tomu bylo dřív. I tak bohužel měli někteří smůlu a nahoru už se prostě nevešli. Celkem paradoxní byla situace, když před vchodem do bowlu žadonili skejtři o vpuštění a nahoře, na place, pospával na lavičce majitel VIP pásky, kterýmu bylo celý dění na bowlu úplně šumák.

Ladies bowlu se zúčastnily tři holky a nutno říct, že kdyby se hrálo na nějaký kategorie, tak by to bylo podle věku rozdělený od mladších žákyň až po ženy. Jedno z největších překvapení byla Silvia Serret March, která vypadala jako babička nějakýho skejtra, ale pak vlezla do bowlu, kde jí to slušně svištělo. Strýček Google potom prozradil, že je ji teprve krásnejch čtyřicet let. Tohle přesně byl názornej příklad toho, že ve skateboardingu se nehraje na věk, rasu nebo pohlaví a všechno to umí fungovat dohromady v krásný symbióze.

Sotva holky dojely svůj jam, tak se bowl naplnil všema deseti finalistama ze sobotní kvalifikace, který pro sebe chtěli urvat kus času na rozježdění se. Slovo Finalisti je potřeba napsat s velkým F, protože co jméno, to záruka skvělý show a nehoráznýho diktátu. Hned v prvním heatu se potkali třeba Sandro Moral, nezastavitelnej stroj plnej poletů, ale i flipový techniky, kanaďan Andy Anderson, mladej týpek s helmou skvělým stylem a hlavně s netradiční zásobou triků v rukávu. Určitě potřeba zmínit i francouze Jeana Pantalea, kterej ve svý košilce jezdí rok co rok rychleji a lítá pořád výš a výš.

V heatu číslo dva bylo natolik silný složení, že nesmyslný výkony bylo jistotou a super atmosféra, kterou dělaly stovky fanoušků v hledišti, celej ten zážitek ještě umocňovala. Vezměme si třeba nehorázný 540 od Jaka Ilardiho, kterej to později ještě okořenil caballerial heelflipem indy přes roh. Nejzuřivější zvíře ze všech je stoprocentně Jaime Mateu, mladej spratek z Mallorcy, protože jeho dravost, houževnatost a absolutní neúnavnost, to bylo něco. Jeho nekonečný variace 270 přes na sto způsobů. Další mystická stálice, to je kodaňská radiusová mašina a kopingovej král, Dannie Carlsen. Dannie jezdí tak, že není ani slyšet a jeho styl je tak ladnej, že si musí každej laik myslet, že takhle jezdit, musí bejt hrozně snadný. Jeho dlouhej bs nosegrind do zatáčky ve velký části bowlu, polety všeho druhu nebo třeba halfcab blunt 360 shuvit fakie, blunt 360 flip fakie, to jsou triky, který poslaly Dannieho v hodnocení hodně vysoko.

Těžko říct, jak by všechno dopadlo, kdyby blunt flip fakie na extensionu, kterej dal bezprostředně po ukončení jamu, vrátil v časovým limitu. To by tribuny asi spadly. Už takhle se bowl otřásal v základech a to hlavně kvůli neznámýmu týpkovi z Long Beach, Mikeemu O´Frielovi. Jeho redneck style dával tušit syrovost a taky že jo. Ohromná madonna v nádherným průtahu na extensionu, se kterou začínal každou jízdu. Jeho veškerý polety, bonelessy, no comply variace, všechno plný energie a ladnosti, ale zároveň i hladu po vítězství.

Bowl v roce 2018 znamenal šílenou show a ať už pro bowlaře, streetaře nebo kohokoli jinýho, to byla nádherná podívaná plná emocí a síly. Sešli se top jezdci, sešla se skvělá hromada fanoušků a dohromady udělali takovej bordel, že na to budeme ještě dlouho vzpomínat. Ne nadarmo je bowl královská disciplína a u diváků ta nejoblíbenější.

Na plánu dne bylo jako další Ladies finále, takže tribuny ve skateparku se zaplnily až po okraj a kdo chtěl sedět a vidět tak i následující finále, musel se pořádně ohánět. Ve finále jsme měli naše želízko v ohni, Kláru Kašparovou, která jako jediná češka ze sobotní kvalifikace postoupila. Kláře bohužel nevyšlo, co chtěla, ale i přesto ve velký konkurenci zajela hodně slušně.

Všichni diváci se stoprocentně těšili na malou roztomilou holčičku, která si je získala při sobotní kvaldě, Keet Oldenbeuving. Ta si je získala nejenom svým věkem, ale i tím, že tomu tak nakládala a ještě navíc se stylem, kterej by ji mohl závidět kdejakej kluk. Trošku se sice prala s kámoškama Roos Zwetsloot a Lore Bruggeman, ale i přesto zajela nejlíp a nakonec nechala všechny ostatní za sebou.

Dívčí finále bylo solidní přípravou na to, co mělo vypuknout potom, a tím není nic jinýho, než finále chlapů, zlatej hřeb dne. Finále se jelo formou, jakou známe třeba z Tampy, každej rider měl k dispozici tři jízdy po jedný minutě, z nichž se počítala ta nejlepší. Devítku jezdců, který postoupili ze semifinále doplnil ještě Sora Shirai, kterej si přímej postup do finále vyjel vítězstvím v sobotní kvalifikaci a mohl tak v neděli trochu dýl odpočívat a šetřit síly.

No, kdo finále viděl, ten se drbe na hlavě ještě teď a to, co zažil štvanickej skatepark, to byl očistec. Vezmeme to odzadu od desátýho místa, který obsadil loňskej vítěz, Ke´Chaud Johnson. Stihnul vrátit obrovskej flip do schodů, boardslide nahorů, fs kickflip transfer nebo třeba obří tucknee z Harrachova. Devátej Benjamin Garcia předvedl třeba skvělej late fs shuvit přes hydrant, 360 flip lispslide na áčku nebo obří bs 360 přes áčko až na zem,stejně jako přes Harrachov v opačným směru. Gabriel Ribeiro z Portugalska dělal ohromnej bs lipslide na bariéře, bs nosegrab 360 z Harrachova nebo třeba bs smith grind revert na šikmým nahoru.

Šťastný číslo sedm vychytal Sora Shirai. Překvapení víkendu a jeden ze členů japonský delegace, která nám to sem přijela trošku počechrat. Celej víkend podával neuvěřitelný výkony, což je na šestnáct let hodně slušnej stav a Sora spolu se svejma kamarádka brzo dostanou světovej skateboarding. Což už se vlastně pomalu děje... Alleyoop fs 180 switch nosegrind na mramoru, biggerflip 360 transfer nebo třeba největší bs melon 360 z Harrachova skoro až na zem. Na to tady nejsme moc zvyklí, ale určitě nebude těžký si na tuhle parádu přivyknout. Na šestým místě se umístil Angelo Caro, kterej pochází z Peru. Mladej, osmnáctiletej floutek se skvělým, rázným stylem a s trikama jako fs 180 alleyoop ss bs 5-0 revert nebo třeba bs 270 lipslide 270 out na delší straně na áčku.

Pátej flek patří zástupci brazilských skejtrů, Joao Lucasovi. Ten celej víkend udržoval konzistentní ježdění, padalo mu, co potřeboval a zaslouženě se vyšplhal až sem a to i díky trikům bs do huga na hranatým railu u schodů do kopce a to na každej, nollie heelflip fs boardslide na áčku, 360 flip lipslide na dlouhým áčku, ss heelflip fs boardslide na áčku. Bramboru si vyjezdil argentinskej stroj a neúnavnej skejtr Sandro Moral. Sandro skejtuje s takovou vášní a vervou, jako by to bylo naposled, co může skejtovat. Startovat flipem do rádiusu, pokračovat smithem na DJ pultu, pak přidat fs flip v radiusu přes díru, 360 flip přes áčko až na zem… radost se dívat na takovej houževnatej skateboarding.

Teď se dostáváme k tomu nejlepšímu, co se během celýho víkendu a obzvlášť během nedělního finále událo. Třetí místo a náš novej argentinskej objev, Mattias Dell Olio. Obrovskej sympaťák a hlavně mladá krev se skvělým stylem. 360 flip noseslide na mramoru, nollie heelflip noseslide tamtéž, bs bigspin fs boardslide na áčku spousta dalších triků. Je až neskutečný, jakou zásobu může někdo mít a když už vypotřeboval pro rozhodčí všechny svoje triky, tak bez mrknutí oka přidával další a další. Respekt a snad zase příště na viděnou.

U druhýho místa panovaly různý názory a dohady mezi fanouškama, první, druhej, první, druhej. Porota rozhodla, že druhej a zdá se, že oprávněně, proto číslo jedna svoji víěznou jízdu takovým způsobem zabilo, že to není ani možný. Na druhým místě se teda umístíl zaoceánskej mladej vrah, stopro naděje budoucnosti, jednadvacetiletej Jake Ilardi. Ještě než k nám dorazil, bylo jasný, že bude útočit na nejvyšší pozice. Ať už nás o tom mělo přesvědčit jeho video z Berrics ve stylu „It must be nice“ nebo jeho vítěznej run z mnichovký estrády Roller Coaster. Flip bs tailslide na railu na centrálu, 360 flip transfer, ohromná 540 v nejvyšším rádiusu a následná bs 360 z Harrachova, to je lehkej výčet jeho triků, u kterých nesmí chybět ještě caballerial heelflip indy nejvyšším rádiusu. Takhle to má vypadat!

No a číslo jedna, vítěz letošního Mystic Sk8 Cupu a největší zabiják, to je sedmnáctiletej člen japonský delegace, Daisuke Ikeda. Je až neskutečný vidět na vlastní oči takovej skateboarding. Učebnicovej 360 flip transfer, bs flip 270 lipslide 270 out na áčku, 540 v největší radiusu, bs 360 polet z Harrachova, no a finální vražda, která patří spíš do snowboardingu, obrovská 540 z Harrachova, která zvedala tribuny a způsobila takovej bordel, že husí kůže vstává ještě teď.

Po finále se okamžitě spustil Best Trick o cash rozdávanej bezprostředně po vrácení. Ze všech Best Tricků byl potom vybranej ještě ten hlavní, kterej získal svý vlastní prize money. Ten byl rozdělenej na dvě sekce, první byla lajna u tribuny u mostu a druhá byla prostřední sekce s Harrachovem. Svůj cash dostali třeba Sandro Moral za spoustu triků (bs flip až na zem, hadr až na zem, při kterým dokonce zlomil i skejta, flip až na zem nebo fs flip a 360 flip taky až na zem a to všechno přes velkej roh u hydrantu), Angelo Caro bs 360 přes velkej roh až na zem, Mattias Dell Olio například za 360 flip noseslide, nollie noseslide nollie heelflip out nebo za hodně hustou věc, halfcab noseslide nollie 270 heelflip out. Dalšíma, kdo si odnesli cash byl třeba i Diego Fiorese za nollie flip přes áčko až na zem, Joao Lucas za nollie heelflip fs noseslide na áčku a dokonce i jeden českej zástupce, Martin Švec za crooked grind nollie heelflip out na railu.
No a nejlepší trik, možná že jde i o světový NBD, každopádně jde o jeho vlastní NBD. Sora Shirai vyslal na railu takovej bangin, že z toho sám vůbec nechápal. Bs 270 biggerflip lipslide mu zaručeně a zaslouženě zajistil prvenství v boji o nejlepší trik.

Potom už nastal čas jenom na vyhlášení výsledků, na který byl každej stoprocentně zvědavej a nutno říct, že ač to judges neměli vůbec jednoduchý, tak to vypadá, že rozhodovali správně a přibližně se trefili i do tipů většiny. Po vyhlášení a předání cen, následný foto session a rozházení všemožných dárků do davu nastal čas už jenom na finální mystickou párty, kterou rozjeli na hlavní stagi legendární Stereo Mc´s. Ty nabudili dav tak, že se nedělní mejdan protáhnul klasicky až do časných ranních hodin a každej si ho musel stoprocentně užít.
Letošní Mystic Sk8 Cup nasadil laťku hodně vysoko a po delší době šlo o skvělou skateboardovou podívanou, která tady už dlouho nebyla. Pro každýho to byl jistě nezapomenutelnej víkend, při kterým se muselo zrodit spousta zážitků, nejedno přátelství a možná i nějaká ta láska, ať už jednodenní nebo i delší. První prázdninovej víkend bude určitě v našich hlavách ještě dlouho rezonovat.
My se už můžeme pomalu těšit na příští ročník, kterej bude jubilejní, protože Mystic Sk8 Cup, největší tuzemská skejtová akce, bude o víkendu 28. – 30. 6. 2019 slavit dvacet pět let svýho života, takže už si teď zapiš termín do kalendáře, protože se bude stoprocentně opět jednat o skvělej víkend plnej nadupanýho skatebordingu z celýho světa příjemně protkanej hudbou, a mejdanama a spoustou legrace. Tak za rok naviděnou.





Videa
Bowl
Street