Mistrovství ČR završilo "Super víkend"

Vydáno: 24.10.2020
Závěrečnej skejtovej svátek pro českou sezonu se konal tradičně v Praze na Štvanici a byl součástí dvoudenního skejtovýho mumraje, pod krycím názvem Super víkend. Ten započal sobotní závod ČSP a totálně ho dorazil nedělní závod Mistrovstí ČR. 

 

Text: mutecrap

Foto: Tomáš Kříž

Video: Jirka Novosád

 

Honza Navrátil je inovátor a přinesl tenhle fs 180 swtich feeble


 

Po předchozím dnu, kdy na Štvanici probíhal závod Českýho skateboardovýho poháru, bylo na stejným místě na pořadu dne Mistrovství Český republiky ve skateboardingu. Každoroční záležitost, která završí a zakončí tuzemskou skejtovou sezonu a přiláká spousta kámošů z celý země. Tím, že probíhal na Štváně Super víkend, tak se parta sešla už v sobotu na ČSP a oslavy započaly. V neděli byli tedy všichni ve formě a kondici a konečnej závod letošního roku mohl v klidu odstartovat.

 

Kiko Nguyen má jeden z nejlepších fs bluntslidů na scéně


 

Pro hosty platilo samozřejmě stejný pravidlo jako předchozí den, což byla povinnost nošení roušky. Opět byli všichni diváci odděleni od riderů, aby se tak minimalizovaly jakýkoli možný trable. Tohle všechno naštěstí vynahrazovalo téměř letní počasí, dobrý pití, skvělý burgery a hlavně výtečnej skateboarding.

 

Lukáš Daněk měl všechno huge, zrovna tak tenhle bs flip přes hydrant


 

Na začátek je dobrý si povědět, že do nedělního závodu nebyla možná registrace. Pokud jsi chtěl jet MČR, musel sis účast vyjet v sobotním ČSP závodě. Jak bylo zmíněno v reportu z ČSP, kliku měli všichni Street skejtři, protože se jich přihlásilo právě tolik, kolik jich postupovalo do nedělního závodění. A když si vezmeš startovný za dvěstěpade, tak máš v ceně vstup na oba dva dny plus dokonce dvě jídla a dvě pití, což je jinak útrata minimálně za pětikilo. Přihlásit se teda vyplatilo každýmu riderovi a to jak finančně, tak i skejtově, protože co pod nohama nevyšlo v sobotu, mohlo se v neděli krásně napravit.

 

Bs boardlisde na bariéře v podání Tobiáše Jírovce


 

Jeilkož v sobotu nedostala prostor mladá skejtová krev, jejich čas přišel v neděli. Vlastně šlo dokonce o závod „World Rookie Tour 2020“, kterej se měl konat už v pátek a měl dodat slovům „Super víkend“ tu pravou váhu. Ale díky vládním a organizačním důvodům se tenhle páteční závod úplně zrušil a kompletní junior část se odehrála až během nedělního MČR. Nedělní dopoledne tedy patřilo mlaďasům, kteří se konečně dočkali a měli skatepark jen pro sebe.

  

Junioři byli rozděleni do dvou podkategorií Groms (narození 2006 a více) a Rookie (narození v letech 2000 až 2005). Tři nejlepší z nich všech si vyjeli postup na světový finále, který se bude konat v rakouským Innsbrucku. Vzhledem k tomu, co se po celým světě děje, je datum prozatím ve hvězdách. Nesmí se zapomenout povědět, že naše česká skejtová mladá krev je na tom sakra dobře a velkej dík za to patří hlavně všemožnejm skejtovejm školkám a akademiím, který jsou rozesetý po celý naší zemi a snaží se předávat mladejm svoje zkušenosti. Díky nim u nás skejt nejenom dál pokvete, ale hlavně nebudou skateparky plný malejch hrbáčů, jejichž počty bohužel enormně rostou a dali by se přehazovat hráběma.

 

Bs do mramorovýho huga v podání Davida Luu


 

V neděli se nejela žádná kvalifikace, ale rovnou semifinále o třiceti kouscích. Stejně jako v sobotu, tak se i tenhle závod jel SLS formou, což znamená, že každej rider měl k dispozici dva 45vteřinový runy a k tomu pět best tricků. To vše hodnoceno v bodový škále 0 – 10 bodů, jak za každej jednotlivej run, tak i za best tricky. Každý jednotlivý skóre bylo tvořeno šesti různými skóre od šesti judges. Škrtala se nejnižší a nejvyšší hodnota a zbývající čtyři skóre byly zprůměrovány. Celkem si tedy rider přišel během kvalifikace na sedm bodovejch ohodnocení, z nichž se braly v potaz čtyři nej výsledky ze všech sedmi získaných skóre.

 

Michal Gálík se stylovým fs feeblem


 

Třicítka riderů, která se teď musela porvat o to, kdo postoupí do finálových bojů. Většina jezdců měla svý jízdy najetý už z předchozího dne a tak se spíš napravovaly chyby a probíhaly menší úpravy a inovace. To každopádně nemělo nic na tom, že probíhal skateboarding na tý nejvyšší úrovni. Stejně, jako během ČSP, bylo připraveno šest judges, kteří opět hodnotili online formou pomocí platformy liveheats.com. Na všudypřítomných obrazovkách tak bylo hned vidět skóre všech skejtrů a jejich následný pořadí.

 

Njevyšší bowlový polety patřily vítězi z předchozího dne, Davidu Záhumenskému


 

Do bowlu postoupila ze sobotního ČSP závodu top dvanáctka. Jejich hodnocení probíhalo stejně jako uplynulý den. Na místě seděla speciální bowlová porota, která hodnotila tři jízdy, který měl každej rider k dispozici. Každý z nich měla 45 vteřin a byla hodnocená od 0 do 100 bodů a nejvyšší spolu s nejnižším skóre se mazalo a ze zbylých tří skóre se tvořil výsledný průměr. Bylo hrozně hezký vidět, že nám tu vyrůstá nová generace bowlových riderů, který to jednou převezmou a nebude to vůbec špatný.

 

Pavouk si spravil chuť a po druhém místě na ČSP si na MČR vyjezdil první


 

Po bowlu se opět vyměnilo osazenstvo tribun a zaplnila se ta streetová, protože se šlo na poslední akci dne, kterou bylo finále. Tady se očekávala velká show, protože hecovačka, která probíhala při sobotním finále, dávala tušit, že nedělní fajnl bude ještě větší masakr. A taky že byl, kluci se s tím vůbec nemazali a sázeli věci all-in, buď vracím nebo nic. Vítězství padlo do rukou Rišo Turymu, který už měl celej contest vyhranej před svým posledním trikem, tak s pocitem, že nemá co ztratit vyslal takovou věc, že by to byl 9 club i v SLS, posledním závodním trikem byl teda heelflip noseslide nollie flip out na šikmý hubbě, ufff.

 

Rišo Tury, technicky nejzdatnějši skejtr v našich končinách


 

Letošní zakončení naší skejtový sezóny proběhlo, a to je hlavní. To, že bylo nutný udělat pár ústupků, co se dalo jinýho dělat. Doba je zvláštní, takže doufejme, že vše brzo v dobrý obrátí a my si budeme opět moct dovolit dělat contesty v termínech, v jakých chceme, do kdy chceme a jak chceme.

 

 

KOMPLETNÍ FOTOGALERII NAJDEŠ NA CZECH SKATEBOARDING FACEBOOKU

 

 

STREET MČR

  

 

PARK MČR

  

 

VÝSLEDKY

 

 


Kristán Nguyen, vítěz bestr ticku. / foto: Tomáš Kříž

Kristán Nguyen, vítěz bestr ticku. / foto: Tomáš Kříž


Nejlepší holky. / foto: Tomáš Kříž

Nejlepší holky. / foto: Tomáš Kříž


Park winners. / foto: Tomáš Kříž

Park winners. / foto: Tomáš Kříž


Street winners. / foto: Tomáš Kříž

Street winners. / foto: Tomáš Kříž


U9 park. / foto: Tomáš Kříž

U9 park. / foto: Tomáš Kříž


U9 street. / foto: Tomáš Kříž

U9 street. / foto: Tomáš Kříž


U14 park. / foto: Tomáš Kříž

U14 park. / foto: Tomáš Kříž


U14 street. / foto: Tomáš Kříž

U14 street. / foto: Tomáš Kříž


U23 a WRT winners. / foto: Tomáš Kříž

U23 a WRT winners. / foto: Tomáš Kříž
U23 park. / foto: Tomáš Kříž