The Story Behind: Jirka Novosád

Vydáno: 03.02.2020
Svět, obzvlášť ten skejtový, je plný kreativních individuí ve všech směrech, ať už jde o umění, hudbu či kinematografii. Co dělají mimo ježdění, co je náplní jejich tvorby a jak vnímají svět kolem sebe? Nápad kouknout se jim pod pokličku se stal skutečností a můžeme tak začít prvním příspěvkem do tohoto archívu. Už několik let máme tu čest spolupracovat s Jirkou Novosádem, díky kterému vzniklo nespočet videosnímků. Skater, kameraman a fotograf v jedné osobě byl pozván na kus řeči.

 

Text: Daniel Dujsík

  

Co pro tebe skateboarding znamená a jak ses k němu dostal?

Znamená pro mě spoustu věcí.. Kámoše, zábavu, zážitky, spoustu příležitostí a částečně i práci. Dostal jsem se k tomu už někdy koncem základky, pár spolužáků začalo jezdit, tak jsem se k nim přidal.

 

Bereš se jako skater nebo spíše jako kameraman a fotograf?

Skejtuju často, většinu volnýho času, takže se beru hlavně jako skatera. Skater, kterej točí a občas i něco vyfotí.

 

Jak je tomu dlouho, kdy jsi stoupl za objektiv a začal vnímat svět očima kameramana?

Už to bude podle mě aspoň 7 let, co tak nějak natáčím.

 

Honza Navrátil - heelflip / Barcelona, Španělsko, 2019


 

To už je nějaký ten pátek. Ale člověk se furt učí, což? Napadlo tě někdy, že se natáčením a focením budeš živit?

U mě se to tak nějak střídalo. Ze začátku jsem si myslel, že se tím živit budu a pak mě to přešlo a takhle pořád dokola. Naštěstí teď se to už nějak ustálilo a můžu říct, že se tím živím.

 

Živit se tím, co ho baví, to je sen každého a tobě se to povedlo. Tvá práce zaujala mimo jiné známou firmu Nikon, od které máš podporu. Jak k tomu došlo a v čem tvá práce spočívá?

To se stalo podle mě úplnou náhodou. Někde narazili na můj Instagram účet, pozvali mě na představení jejich novýho foťáku, slovo dalo slovo a už se rýsovala spolupráce. Celá ta podpora/spolupráce je víceméně postavená na tom, že prostě fotím a natáčím a vše cpu na svůj instagram. K tomu mi občas půjčí nějaký objektivy, foťáky atd. na testování. Takže naprostá paráda. Navíc to celý přišlo v tu nejvhodnější dobu, když jsem plánoval pořízení nějaký nový techniky. Jsem jim za to vděčnej.

  

Co máš za výbavu, bez které se v tuto chvíli tvůj fotobatoh neobejde? 

Můj setup je teď fullframe foťák Nikon Z6 a objektivy Nikkor 35mm f/1.8 S, 24-70mm f/4 S, 85mm f/1.8 G a Samyang 12mm f/2.8 fisheye. K tomu ještě stabilizátor Zhyiun Weebill Lab na sérky bez klepání a mikrofon Rode VideoMicro.

 

 

Jak vypadá tvůj běžný den?

Mám dost rozdílný dny, podle práce. Někdy je toho hodně a někdy míň. Když je toho míň, tak mám pohodu. Do oběda si vyřeším maily a drobný povinnosti, pak jdu skejtovat a večer dodělávám projekty, videa, fotky atd. Jindy to mám zas úplně jinak, chodím točit a další den jen stříhám a není čas na nic jinýho. Do toho se snažím občas nějak cestovat a vytvářet nějakej obsah na můj Instagram.

 

Carlos Ribeiro - ss kickflip nosegrind / Stalin Plaza, Prague, Czech Republic, 2019


 

Cestovat je u focení potřeba. Sám pociťuju, že se toho v jednom menším městě nedá tolik vymyslet. Ale samozřejmě záleží, kde člověk žije a co je středem jeho zájmu. Co dělat, aby se začínající fotograf dostal do povědomí lidí a prosadil se mezi konkurenty v tak oblíbeném průmyslu? 

 To by mě taky zajímalo haha! Ale určitě hodně fotit, co nejčastěji. To je asi to nejlepší. Mít foťák furt sebou a fotit. Tím se dá dostat do povědomí a hlavně se tím člověk zlepší. Klidně oslovit nějakou firmu nebo někoho, vždycky někdo potřebuje fotky nebo videa a to pak může vést k něčemu dalšímu. Já třeba dělal videa jen pro zábavu s kámoši a pak se mi ozval Lang, jestli bych nechtěl točit pro Skaterock, že viděl nějaký moje video.

 

No vidíš to! A jsi už součástí naší redakce už 7 let. Jaké jsou tvé nejoblíbenější projekty, na kterých ses kdy mohl podílet a proč?

 Dělám většinou menší projekty a každej je něčím zajímavej. Ale určitě oblíbený projekty jsou ty skejtový. Například loni to byl trip do Barcelony s Ambassadors.

  

Jakou nejzajímavější lokalitu jsi kdy navštívil a dal tak lidem tip na jejich další fotomisi?

To je těžký říct, nemůžu se rozhodnout, jestli mám radši města nebo přírodu. Strašně se mi líbilo v New Yorku, a to i po skejtový stránce. Nebo klasika Barcelona, tam bych mohl lítat furt (a kdo ne). A mimo město mě teď nejvíc překvapily Kanáry, tam je to fakt libový a není to ani tak daleko, takže to doporučuju.

 

Jaká destinace je pro tebe prozatím neprobádaná a je tvým snem se zde s foťákem na krku podívat?

Těch je fakt hodně. Láká mě dost západní pobřeží USA nebo třeba Japonsko. Určitě bych si bral sebou nejen foťák, ale i skejt.

 

Barcelona, 2019


 

Máš nějaké plány do budoucna? Existuje video projekt, na který by jsi chtěl čtenáře navnadit?

Plány asi hlavně cestovat. Projekt teď zrovna žádnej v plánu úplně nemám, ale určitě se během tohohle roku něco objeví. Minimálně nějaký kratší skejt videa tady na Skaterocku a už nějakej pátek plánuju, že natočím nějaký delší video ze Stalina, takže možná tohle je ten rok, kdy to vznikne haha.

 

Tak to se budeme těšit. Díky za interview a přeji hodně nápadů, příležitostí, zajímavých projektů a zážitků. Ať to zkrátka dobře točí a cvaká!

 

Instagram: @jirkanovosad