ČSP 2017 / Mistrovství České republiky - report

Vydáno: 08.10.2017

V sobotu 30. září byla na pražské Štvanici završena série Českého Skateboardového Poháru 2017 (ČSP) a zároveň Mistrovství ČR ve skateboardingu. Plán dne byl nabitý od rána do večera, takže o kvalitní skateboarding a pořádnou pohodu nebyla nouze. Vedle mlaďochů se odjel závod v bowlu, kde zvítězil Martin Jurášek, mezi holkami vyhrála Klára Kašparová a street sekci zaslouženě kraloval Rišo Tury. Gratulujeme vítězům, děkujeme všem za podporu, účast a teď vám servírujeme report s fotkami Vaška Žaluda a videem Jirky Novosáda! 


STREET KIDS


Sobotní program začal už kolem deváté ráno tréninkem nejmladších kategorií závodu Street Kids, který svými pravidly vycházel z celoroční série Day for Kids. Ti byly rozděleni do třech kategorií a to na začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé. Mezi začátečníky jsme viděli dvě účastnice Annu Serédi a Hanu Fiřtovou, která nakonec vyhrála a v mírně pokročilých zajel nejlépe Jiří Javorský. Třetí skupinu pokročilých ovládl mladý Honza Lev, kterého jsme mohli vidět i v bowl contestu.


 


Výsledky Street Kids - začátečníci:


1. Hana Fiřtová


2. Anna Serédi


 


Výsledky Street Kids - mírně pokročilí:


1. Jiří Javorský


2. Matouš Kroupa


3. Jakub Sikora


4. Ludvík Šavel


 


Výsledky Street Kids - pokročilí:


1. Honza Lev


2. Adéla Dončuková


3. Kryštof Klein


4. David Mach


5. Ondra Hnídek


  


JUNIOŘI


Po skupině Street Kids následovala session nejlepších juniorských jezdců. Desítka juniorů vzešla ze série juniorského Českého Skateboardového Poháru a jejich část byla více než důstojnou předehrou pro hlavní závod. Zde už jsme viděli skateboarding o level výše oproti mladším, kde svedli největší souboj již tradiční trojka Janeček, Kontra a Macek. Z nich nakonec dostal nejvíc bodů Nikola Kontra a získal tak prvenství.


 


Výsledky junioři:


1. Nikola Kontra


2. Denis Janeček


3. Kryštof Macek


4. David Voráček


5. David Drahokoupil


6. Ruda Tuleja


7. Dominik Václavík


8. Franta Lapka


9. Martin Tuleja


 

 


BOWL


 


Po kvalifikaci streetu se závod přesunul do bowlu a spolu s riderama přitáhnul bowl i spoustu fanoušků, protože jak každej ví, je to vždycky ohromná show a tu si nikdo nechtěl nechat ujít.


 


Do bowlu se přihlásila dvacítka jezdců a přes kvalifikaci se do finále probojovala top nejsilnější pětka, která se pak poprala i o umístění na bedně. Klasicky čaroval a lítal všude Martin Jurášek, kterej si i nakonec ondesl první místo. Zdatně mu sekundoval Marek Čejchan a ve svým typickým speedu taky lítal úplně všude a závěr celýho bowlu korunoval svým obrovským skokem z konstrukce střechy do bazénu. V punkovým stylu a rychlosti se ukázal Ondra Filípek, kterej taky ogrindoval a přelít všecko, co bylo po cestě a měl z toho krásný třetí místo. Představil se ještě Adam Löfler a je dobře, že mladý lidi dostávají šanci se ukázat, protože třeba zrovna Adamovo one foot ollie za to stojí.


  


Bowl byla jako vždy velká paráda a díky patří hlavně riderům, který do toho jdou hlava nehlava a dělají show pro fandy, který to zase vracej svým šílenstvím zpátky. Super atmosféra na plným bowlu toho byla živým důkazem.


 


Výsledky bowl contestu:


1. Martin Jurášek


2. Marek Čejchan


3. Ondřej Filípek


4. Ondřej Zápotocký


5. Adam Löfler


  


STREET ŽENY


Po bowlu přišla řada na holky. Ty se rozdělily do třech skupin po třech lidech a rozdali si to v hromadných jamech. Jako třetí se umístila Christine Michelle Luptáková, na druhém místě skončila mladá talentovaná Adéla Dončuková a prvenství obhájila Klára Kašparová.


  


KVALIFIKACE STREET


 


Vše odstartovalo kolem 13:00 a jezdci byli rozděleni po čtyřech kusech do heatů. Každý z nich měl k dispozici dvě jízdy po padesáti vteřinách, který stačily bohatě k tomu, aby dotyčný ukázali, co v nich je a zrna, který půjdou dál, byla oddělený od plev, který se ze závodního módu přepnou do fandícího. Kvalifikace s celkem 65 jezdci celou dobu slušně jela bez zbytečných prostojů a pauziček, takže heat střídal rychle heat a divák se tak nenudil a pauza mezi skupinama stačila vždycky akorát na zaběhnutí si na záchod a na bar pro pivko nebo něco k snědku.


  


V prvním heatu hned zaujal blunt airwalk fakie od Štěpána Troubila. Dalším byl Martin Jurášek, kterej svojí jízdu začínal dropem od DJe a zakončoval projetým bs lipslidem přes díru. Michal Leslie Veselý dělal ve svý jízdě obrovskej bs noseslide ze země na hraně funboxu. Michal Suchopár dával přes gap ss fs heelflip a jízda Tomáše Stejskala, kterej jel hned po něm, byla první velkou náloží sobotního dne! Fs bigspin heelflip přes roh, nollie noseblunt na áčku nebo třeba fakie kickflip a mega bs kickflip transfer. Dalším zabijákem byl Pepa Tipanic se svým stylovým nollie bs heelflipem přes roh nebo největším backsidem přes hydrant. Arnošt Ceral je technickej robot a jeho jízda, plná swistance věcí mu zajistila jasnou cestu do semifinále. To samý platilo i u Maxima Habance, kterej zajel čistou jízdu plnou s trikama jako 360 flip transfer, bs smith grind na railu, fs noseblunt nebo halfcab noseslide 270. Od majku si na chvíli odskočil i Honza Bašný, kterej nás provázel celým dnem a nerozježděnej zvládnul crooked do kopce, fs boardslide na áčku nebo fs tailslide na mramoru. Dalšíma, který zabíjeli hrozně, byli bezesporu Rišo Tury a Martin Pek spolu s Tomášem Vintrem, o těch ale víc v semi a finále.


 


Kvalifikace proběhla rychle a hladce a všechny diváky řádně připravila na nadcházející semifinále a později i finále samotný. Celou dobu svítilo sluníčko, což se odráželo i na počtu návštěvníků a fanoušků.


  


SEMIFINÁLE A FINÁLE STREET


Z celkových 65 kvalifikovaných jezdců jich postupovalo 24 do semifinále. Šlo vidět, že si nikdo nechce nechat uniknout finále pod rukama a tak jsme i zde mohli vidět povedený skateboarding. O to víc se pak diváci mohli těšit na finále, do kterého se probojovalo dvanáct riderů. Mezi nimi jsme mohli vidět mladou krev Frederika Luptáka, Honzu Navrátila, Davida Luu a Dana Rahmana, kteří se nezahanbili a předvedli, že se dokážou uchytit i vedle československé špičky.


  


Do ní patří bez debat Tomáš Stejskal, který vracel triky jako fs noseblunt, nollie 270 lipslide na railu, bigspin flip a fakie flip transfer, Tomáš Vintr se svým fs noseslidem na áčku, flip boardslidem na dlouhém nebo nollie bs flipem transfer. Co by to bylo za finále, kdyby chyběl Maxim Habanec. Ten udělal například 360 flip lipslide, frontside 360 ollie a var přes transfer, bs bigspin boardslide, 360 flip grind na hubbě, ale to mu ovšem nestačilo na umístění na bedně. Arnošt Ceral oslnil svými switch skills, vrátil ss bs lipslide a ss fs bluntslide na áčkovém railu a ss bs tailslide na kulaté tyčce z double setu a další triky, kterými si zajistil třetí místo.


  


Hodně vyrovnaný battle byl mezi Martinem Pekem a Rišo Turym. Ti vracely bomby jakoby se nechumelilo. Martin vrátil například nollie noseblunt a backside noseblunt na dlouhém áčkovém railu, 360 flip transfer, nollie gazelle přes roh nebo fs tailslide 270 out, ale vzhledem k tomu, že Rišo zajel naprosto čistý jam, porota měla jasno. Nasázel tam bigspin bs boardslide na dlouhém, flip fs boardslide a bs hugo revert z double setu, cabalerial bs lipslide z banku, heelflip lipslide a vše zakončil neuvěřitelným fakie bigspin lipslidem ze 7 schodů. Díky nekompromisní jízdě si Rišo Tury vyjezdil první místo a stal se tak vítězem Mistrovství České Republiky. Gratulace!


 


Výsledky street:


1. Rišo Tury


2. Martin Pek


3. Arnošt Ceral


4. Maxim Habanec


5. Tomáš Vintr


6. Tomáš Stejskal


7. David Luu


8. Jindra Koten


9. Kryštof Mizur


10. Honza Navrátil


11. Frederik Lupták


12. Dan Rahman


  


BEST TRICK


Po napínavém finále se proměnil skatepark v peklo a to v podobě Best trick contestu, který byl soustředěn na centrální překážce. Padaly šílenosti jako bs bigspin až na zem od Marka Knytla, bs kickflip až na zem a nollie cab bs tail na áčku od Tomáše Stejskala, stejně tam ss flip bs tailslide od Arnošta Cerala. Nejvíc ze všech to ale zabil Martin Pek, který se s tím nemazlil a vrátil nollie heelflip bs lipslide to fakie, nollie heelflip fs boardslide, kickflip bs noseblunt na krátkém áčkovém railu. Vítězným trikem byl jeho nollie crooked nollie flip out na dlouhém.


  


Ve večerních hodinách došlo na předání cen všech kategorií a to i vítězům průběžného bodování letošního ČSP. Těmi se pro rok 2017 stali Arnošt Ceral v kategorii street a Martin Jurášek v kategorii bowl. Novinkou pro rok 2017 byla ocenění i firem, které jednotlivé jezdce sponzorují a vznikla tak skateboardové obdoba “poháru konstruktérů”, nazvana Most Valuable Company. V kategorii street tak vyhrála firma Ambassadors a v bowlu You Can Do It.

 

Celkem se sobotního závodu zúčastnilo ke 120 jezdcům, za doprovodu podpory čítající 1000 diváků na Štvanici. Všem oceněným se rozdali prize money ve výši 40.000 CZK a dalších 30.000 CZK ve věcných cenách. Velký dík patří České asociace skateboardingu, která se s zhostila letošního obnoveného ČSP a společně s Mystic Skateparkem Štvanice z.s. uspořádala MČR. Za podpory firem Vans, Ambassadors, Excelent, Etnies, Volcom a hl.m. Praha.

 

Kompletní průběžné výsledky série ČSP najdete zde.

  


Video z produkce Jirky Novosáda:
Mistrovství ČR ve skateboardingu 2017 from Skaterock.cz on Vimeo.