Shane O´Neill vítězem 27. ročníku Tampa Pro

Vydáno: 18.10.2021

Jeden z nejlegendárnějších skate závodů všech dob - Tampa Pro - se po covidovém zdržení vrací  zpátky už tento víkend. Letos se jede už 27. ročník a můžeme se těšit na spoustu skvělého skateboardingu od nejlepších profíků na scéně. A díky přímému přenosu si to nejlepší ježdění i atmosféru budeme moct vychutnat alespoň přes monitory.

27. ročník Tampa Pro / Grafika dostupná z: skateparkoftampa.com

 

Kdy a kde sledovat?

Na Floridě se akce rozjede už v pátek contestem tým manažerů a tréninkama profíků. Hlavní program nás čeká ale až v sobotu 16. 10., kdy začnou kvalifikace. Na tu by měl už totiž fungovat i přímý přenos, který najdete na skateparkoftampa.com, a všechno by mělo odstartovat v 18:00. Po kvalifikaci se zároveň ještě odjede i best trick a Concrete Jam.

V neděli 17. 10. je potom na programu semifinále a finále, které budeme od 18:00 moct opět sledovat díky přímému přenosu na skateparkoftampa.com.

 

Pátek - TM Contest + trénink:

Kdo sleduje sociální sítě, už pár dní může sledovat, jak se většina profíků postupně přesouvá na Floridu a rozjíždí první šílenosti v parku. Na místě už jsou například Torey Pudwill, Felipe Gustavo, Shane O´Neill, Alec Majerus, David Reyes, Tyson Peterson, Tom Asta, Gustavo Ribeiro, Kelvin Hoefler, Trent McClung, Jamie Foy, Chris Joslin, Zion Wright, TJ Rogers a spousta dalších.

Na pátek připadá kromě tréninku i závod team manažerů a lidí z "byznysu".  Ten nakonec vyhrál Jarrod Pimental (Volcom), druhý skončil Andrew Nicolaus a třetí flek bral David Smith. Na samotnou sobotní kvalifikaci se zatím můžete navnadit alespoň videem z předchozích tréninků.

Sobota - kvalifikace a best trick

V sobotu od 18:00 vypukne kvalifikace. Ta se pojede systémem dvou jízd (60 vteřin) s tím, že se bude počítat nejlepší skóre. Z kvalifikace potom postupuje 30 nejlepších skejtrů. První dva nejlepší skejtři z kvalifikace postupují přímo do nedělního finále a zbylých 28 skejtrů pojede nedělní semifinále, kde je doplní vítězi předchozích ročníku.

Přímý přenos můžeš sledovat na skateparkoftampa.com a na tomhle odkaze najdeš rozpis heatů.

Předchozí vítězi:

 • 1995 - Mike Vallely
 • 1996 - Eric Koston
 • 1997 - Andrew Reynolds
 • 1998 - Andrew Reynolds
 • 1999 - Gershon Mosley
 • 2000 - Kerry Getz
 • 2001 - Kyle Berard
 • 2002 - Eric Koston
 • 2003 - Tony Trujillo
 • 2004 - Bastien Salabanzi
 • 2005 - Dennis Busenitz
 • 2006 - Greg Lutzka
 • 2007 - Eric Koston
 • 2008 - Greg Lutzka
 • 2009 - Greg Lutzka
 • 2010 - Paul Rodriguez
 • 2011 - Dennis Busenitz
 • 2012- Torey Pudwill
 • 2013 - Luan Oliveira
 • 2014 - Nyjah Huston
 • 2015 - Luan Oliveira
 • 2016 - Shane O’Neill
 • 2017 - Louie Lopez
 • 2018 - Jagger Eaton
 • 2019 - Carlos Ribeiro
 • 2020 - Nyjah Huston

Už od začátku kvalifikace bylo jasné, že se bude na co koukat. Tradičně lehce upravený park skejtrům sednul a během kvaldy si přišli na své asi všichni - ať už šlo o techniku, flipy, raily nebo rádiusy. První dva fleky, a zároveň přímý postup do finále, si pro sebe urvali dva Brazilci. Vítězem kvaldy se nakonec stal Kelvin Hoefler, který odjel čistou jízdu, kde nechyběl ani transfer do bs nosebluntu a spousta dalších triků hlavně na railech. Druhé místo si pro sebe urval Lucas Rabelo. Na třetím místě skončil upcomer Kairi Nitsuke, který vracel čistoty v podobném stylu jako jeho krajan Yuto. Čtvrtý flek bral Chris Joslin a kdo si taky zaslouží určitě zmínit, je Robert Neal. Tomu první jízda vůbec nesedla, ale na druhý pokus vyslal super jízdu v nejlepším stylu, kterou začal noinwardem přes transfer, bs tailem a switch bs tailem na zídce, kinem přes rail, pak nechyběl switch heel z gapu a brada všem spadla při noheelu do cruxu na zídce. Nakonec sice páté místo, ale fanoušky si získal. Podobně tomu bylo tradičně i u jízdy Felipeho Nunese nebo třeba Andy Andersona!

 

Záznam ze sobotního dne:

Edit z kvalifikace:

Výsledky kvalifikace:

1: KELVIN HOEFLER
2: LUCAS RABELO
3: KAIRI NETSUKE
4: CHRIS JOSLIN
5: ROBERT NEAL
6: JAMIE FOY
7: MICKY PAPA
8: ELI WILLIAMS
9: JP SOUZA
10: RYAN DECENZO
11: DAVID REYES
12: JACK OLSON
13: ZION WRIGHT
14: GUSTAVO RIBEIRO
15: AXEL CRUYSBERGHS
16: GABRIEL FORTUNATO
17: DASHAWN JORDAN
18: FELIPE GUSTAVO
19: ANDY ANDERSON
20: TOM ASTA
21: TRENT MCCLUNG
22: JAKE ILARDI
23: CHRIS COLBOURN
24: PAUL HART
25: ALEX SORGENTE
26: LEANDRE SANDERS
27: FELIPE NUNES
28: JOHN DILO
29: MAURIO MCCOY
30: PAMELA ROSA

Kompletní výsledky najdete tomhle odkazu.

Independent Best Trick:

Po kvalifikaci přišla na řadu ještě půlhodina best tricku na centrální překážce. Během toho padaly totální šílenosti a doporučejeme si pustit záznam (začíná v čase 5:38:30). Felipe Gustavo vrátil switch flip bs tail, Jamie Foy na první vyslal fs crook do fs feeblu a potom odjel fs blunt do nosebluntu. John Dilorenzo odjel fs flip do ss nosewheelie fakie flip ven, Lucas Rabelo fs 270 do ss bs tailu, Cookie odjel combo var manual do grindu na railu, Jack Olson vrátil např. flip feeble do nosebluntu, Ryan Decenzo flip transfer do nosebluntu nebo var noseblunt, Shane O´Neill prvně odjel bigspin backtail bigspin na šikmým railu, na kterém pak vrátil i switch flip do fs grindu nebo switch flip fs crux a padalo toho mnohem víc!

1: Jamie Foy - fs blunt to noseblunt

2: Jack Olson - kickflip bs feeble bs noseblunt

3: Ryan Decenzo - 360 flip noseblunt

4: Lucas Rabelo - fs 270 ss bs tail

5: Maurio McCoy - noseblunt nollie flip

 

Neděle - semifinále a finále

Na neděli připadá už tradičně semifinále a finále. Osmadvacet nejlepších skejtrů z kvalifikace (dva nejlepší jdou rovnou do finále) doplní v semifinále vítězi z předchozích ročníků - letos se zúčastní Carlos Ribeiro, Luan Oliveira, Jagger Eaton, Torey Pudwill a Shane O´Neill. 

Semifinále opět začíná v 18:00 a přenos můžete sledovat na skateparkoftampa.com

Jede se stejným systémem jako v kvalifikaci - tedy 2 pokusy na nejlepší minutovou jízdu. Ze semi postupuje pouze desítka nejlepších.

Finále by potom mělo začínat cca ve 21 hodin a pojedou se celkově tři jízdy s tím, že se opět počítá pouze to nejlepší skóre.

 

Po skvělých semifinálových jízdách mohlo do finále postoupit pouze deset nejlepších riderů, které potom doplnil vítěz kvalifikace Kelvin Hoefler a druhý kvalifikovaný Lucas Rabelo. Ti si mohli během semifinále aspoň chvíli odpočnout a načerpat síly na samotné finále. To bylo od samého začátku neskutečný a padala jedna vražda za druhou. Letos se na Tampě vrátili k původnímu hodnocení, kdy rideři neznají ihned své skóre a nejde tak tolik taktizovat. Zároveň nikdo do poslední chvíle neví, kdo vlastně vyhraje. 

Na pátém místě nakonec skončil Felipe Gustavo, který vrátil neskutečně technickou jízdu, včetně nokicku do cruxu, nokicku do bs grindu z šikmý, ss kicku do fs bora na railu a ss kicku do bs nogru z šikmé a kdyby nezkazil last trick, asi by to minimálně na bednu stačilo. Na čtvrtém místě se umístil Lucas Rabelo, který odstartoval jízdu transferem do bs nosebluntu, potom vrátil neskutečný fekvar do ss fs bora ze šikmého railu a nechyběl ani transfer fs 270 do fs bora. Lucas ale potom v jízdě zvolnil a nechtěl riskovat, aby nepřišel o čistou jízdu, což ho možná stálo lepší umístěni. Bronz si nakonec vyjel Jagger Eaton, který ukázal, že bs do huga má v malíku a vrátí ho i transferem přes funbox, na switch nebo třeba flipem do. Jeho jízda stačila nakonec "pouze" na bronz, ale Jagger si jako nejvýše umístěný rider, který není součástí Street League série, vyjel i Wild Card na další závod SLS. Boj o první místo byl hodně vyrovnaný a do poslední chvíle si fakt člověk nemohl být jistý, který z dvojice Shane O´Neill a Kelvin Hoefler, si dneska "pohár" odnese. Na druhém místě ale nakonec skončil Kelvin Hoefler, kterému vítězství z Tampa Pro zase o kousek uteklo, a to už po několikáté. Ve své jízdě ale vracel například kickflip transfer do bs lipu, kino do cruxu přes rail na funboxu, ss fs blunt, halfcab nose 270 a spoustu dalšího. Rozhodčí dali ale nakonec přednost vesmírné technice a první místo si už podruhé odnáší Shane O´Neill. Ten totiž odjel čistou jízdu, během které vrátil biggie fs boro na šikmém railu, crux nokick, no heel do bs lipa na šikmém railu, var přes transfer a ss var přes transfer rovnou zpátky, no crux a switch bigspin flip do fs bora na šikmém railu na funboxu, po kterém ještě jako bonus přidal bs tail na zídce a cestou zpátky ještě po časovém limitu nokick do noseslidu!

Jeho vítěznou jízdu si můžete přehrát níže a pod příspěvkem najdete taky edit z toho nejlepšího, co během semi a finále padlo, plus celý záznam! 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Shane Oneill (@shanejoneill)

Záznam z neděle:

Edit ze semifinále a finále:

Celkové výsledky finále:

 1. Shane O´Neill
 2. Kelvin Hoefler
 3. Jagger Eaton
 4. Lucas Rabelo
 5. Felipe Gustavo
 6. Jamie Foy
 7. Kairi Nitsuke
 8. Chris Joslin
 9. Axel Cruysberghs
 10. Jack Olson
 11. Jake Ilardi
 12. Ryan Decenzo

Další ročník Tampa Pro je tak už bohužel minulostí, ale opět jsme se dočkali toho nejlepšího skejtování a už se moc těšíme na další ročník!