Zmrde, jedu beklip - S Jindrou Kotenem o životě, skejtu, hudbě a ševcovství

Vydáno: 30.03.2022

 

Jindra Koten, kterýmu nikdo neřekne jinak než Běloch, je dlouholetej skejtr, raper a poslední dobou dokonce i švec. Jelikož je na scéně už spoustu času a prostoru se mu příliš nedostalo, rozhodli jsme se to napravit a těm, který Bělocha neznají, ho krapet představit. A pro ty, kteří vědí, přinášíme aktuální info o jeho bohatým životě a všemožným konání.

 

  Foto: Robert Pavlů

 

Ahoj Jindro. Nevím, jestli si to pamatuješ, ale prvně jsme se potkali ve štětským skateparku v roce 2005. Bylo hrozný vedro a ty jsi byl malej cápek, kterýmu to na česky poměry tý doby celkem šlo a vybavuju si ty široký kalhoty a bs grind pres celou lámanou. Jak šel čas dál a jak se všechno od tý doby vyvíjelo?

Swag, tady BELXCH, dvacet let rozjetej jak skejt, deset let za majkem, hehe už mi bylo třicet let. To je jas, že pamatuju, nejlepší doba! Pamatuju si začátky v Ústí, kdy jsme jezdili všude, kde to šlo. Ve Štětí byl vždycky super závod, kde se sjížděla celá scéna, byla to super atmosféra, rád na to vzpomínám. Pak mě nějak skejt dostal skrz rap do Prahy a už to bude skoro deset let, co tu bydlím. Jsem rád za zmrdy kolem, se kterejma můžu trávit svůj čas kreativní tvorbou různejch věcí.

 

 

Skejt te provází skoro celým životem a jak jsem už zmínil, šlo ti to od mala. Dle myho ti to jde i dál a vybavuju si i nějaký úspěchy na čsp a Mysticu. Skejtuješ pořád a tipuju, že tě ani další aktivity od skejtu neodradi.

Skejt u mě nikdy nepůjde stranou. Skejtuju tak od dvanácti let, je to můj životní styl. Začali jsme jezdit nějaký závody a v tý době mě to mega bavilo. Díky skejtu jsem procestoval spoustu míst a poznal hodně lidí, se kterejma se vídám dodnes. Mám rád skejtovou komunitu, protože ty lidi jsou real, vědi co je v životě baví a to je spojuje. Teď v zimě jsem moc neskejtoval, ale trávil jsem čas hudbou a navrhovánim hadrů. Všechno se to tak nějak prolíná.   

 

 Bs Flip / Foto: Martin Moucha

 

Social Gang jsem registroval hned, ale premieru jsem měl az po pár letech na afterparty po závodech v Český Lípě, kde to na stagi vypadalo jako v nějakým americkým filmu. Jak tohle uskupení a celá ta filozofie vznikaly? Myslím, že jste dost předběhli dobu.

Na SOCIAL GANG dobu taky rád vzpomínám. Ten název vlastně vznikul, když jsme hledali název pro naše skejt video a nějak jsme vymysleli SOCIAL ANIMAL. Pak k tomu nějak vzniklo číslo 1028. Nějak nechápu, že jsme přežili, náš lifestyle byl hodně na hraně na tu dobu, takže jsme okamžitě strhli velkou pozornost, hh.

 

Celej Social systém je spojenej s muzikou a s rapem. Postupem času ses osamostatnil a pod známkou Belxch rozjel sólovou kariéru. Trošku nás zkus zasvětit, jak všechny tyhle věci probíhaly. Kolik máš třeba na kontě desek?

První tracky jsem nahrál sám a pak jsme se SAVAGE asi vytvořili SOCIAL GANG, tím, že jsme nahráli první tracky, do toho se k nám přidal ROBIN ZOOT, kterej chtěl taky vždycky rapovat. Pak se objevil skrytej talent ve FOREST BLUNT. Hledali jsme studio a objevili jsme RAZ, kde dělal beaty KUCI s Ynayem a DJ Lao hh a tím jsme měli komplet gang. Pronajali jsme si byt, kde jsme si udělali studio a mohli jsme tam mega makat, vznikl tam nejeden mixtape. Pak nás cesty dovedly do Prahy do studia skrz GMG ke Svačinovi a tam jsme poprvé pochopili co znamená dobrý studio. O pár měsíců pozdějc jsme nahrávali ve studiu, kde nahrávali třeba Kabáti, haha a tam jsme s Yzo Gangem nahráli PRETTY GÁDŽE. Dali jsme docela hustou tour na tu dobu, kdy nikdo vůbec nechápal ten swag. V současný době SOCIAL GANG už nefunguje, každej jsme šli svou cestou.

Social Animal ale beru jako svůj brand, takže ho nikdy nenechám chcípnout, hudbu jsem dělal vždycky a vždycky jí dělat budu. Do teď jsem udělal solo čtyři mixtapy a momentálně dodělávám pátej.

 

Social Gang na stagi / Foto: bngr.cz

 

Další zálibou, kterou podstatně krátíš svůj volnej čas, je šití vlastních bot a vím, ze mají svoje odběratele a není to zrovna nejlevnější záležitost. Vzešel tenhle nápad z tvorby Social brandu, kolik ti to sežere času a jak se stane z člověka skillenej švec?

To jak jsem přišel k botám, je úplná náhoda, ale můj děda byl shodou těhle náhod švec. Sice mi nestihl nic předat, ale možná, že to mám už v krvi, hh. Začal jsem úplně od nuly, viděl jsem pár videí z USA, kde lidi šijou boty na zakázku. Musel jsem hned zkusit rozpárat Dunky a podívat se do nich. Pak jsem si koupil první licenci na střih Jordan 1 a vyřešil si podrážky z továrny, už jenom chybělo dát to dohromady. Se šitím jsem něměl moc skills, ale věřil jsem tomu, že to prostě udělám. První boty jsem dělal z kufru LV, dělal jsem na tom pár tejdnů, něž jsem vůbec zjistil jak to dát technicky dohromady. Už to dělám asi přes rok a každej den se učím pořád nový věci, takže mi vůbec nevadí, že mi to sežere tolik času. Tenhle nápad vzešel i trochu ze SOCIAl ANIMAL brandu, protože jsem jako návrhář chtěl udělat svoje vlastní boty, který už taky mám a brzy se o nich dozvíte!

 

 

S tímhle záběrem seš celkem multifunkční čávo, dá se zvládat všechno pořádně? Jaký jsou novinky ve tvým bohatým životě, makáš na něčem novým, velkým, co by stálo za zmínění?

Jak už jsem zmiňoval, momentálně dodělávám SKATEMIXTAPE 4, na kterým se můžete těšit na beaty od GUNLOCK a HATY S/O. A featy od MAULIN, KUPKODEIN S/O. Tahle věc už je na spadnutí, takže brzo checkuj Spotify a CD´s ve tvym oblíbenym skateshopu STREETMARKET, kde mimochodem můžeš koupit i lístky na akci DOUBLE SWAG (15. 4. v Divadle X10 v Praze)!

Na akci bude kromě music i lokální scéna brandů a návrhářů s pop up storem. Bude tam mega swagu, takže s sebou berte mega cashe!

 

 

Jak vidíš budoucí vývoj Belxcha? Máš nějaký další nápady a cíle, který by sis rád splnil nebo další výzvy, který bys rád pokořil?

Rozhodně vim, co neplánuju. Neplánuju dělat jenom jednu věc. Chci dál dělat skate, rap i oblečení a boty a věci s tim spojený. Můj cíl je se teď dost věnovat navrhování a šití bot, protože je to věc, která mě mega baví. Chyběla mi takováhle hračka, ve který se můžu kreativně vybít, hh. Jak říkáš, není to ale úplně levná záležitost.

Časem bych si rád udělal nějakou SWAG ACADEMY a učit lidi šít boty, protože je škoda, že to je docela opomenutá věc. Všichni už si kupují jenom boty z Číny a stálo by za to podpořit lokální shoemakers.