S Danielem Dujsíkem o funkci vedoucího reprezentace a její pozici ve světě

Vydáno: 28.02.2023

 

Reprezentace je vybranej celek, kterej vyráží do světa na různý eventy hájit barvy svojí země. Taková parta potřebuje člověka, kterej se o ně na cestách bude starat a zařizovat pro ně všechno potřebný, aby se oni sami mohli soustředit na svoje ježdění. Tuhle pozici zastává u český skejtový reprezentace Daniel Dujsík, kterýho jsme přizvali na kus řeči nejen o jeho poslání, ale taky o nedávno konaném Mistrovství světa v Sharjah.

 

Foto: Daniel Dujsík

 

Skupinový kombíčko Tonči a Tobiáše

 

Ahoj Dane, kudy vedla tvoje cesta k reprezentaci? Vystřídal jsi Wemiho kvůli Survivoru nebo máš u týmu jinou pozici?

Ahoj! Cesta k vedení české reprezentace přišla přirozeně. S blížícím se koncem roku 2022 se hledala náhrada za Wemiho, kdy mi zavolal Lang, kterého jsem napadl jako zodpovědný a schopný člověk pro pozici vedoucího reprezentace. Moje nynější pozice hlavního rozhodčího na závodech šla spolu s tím ruku v ruce a jsem velmi vděčný za tuto příležitost. Je to pro mě zároveň nová výzva. S částí party i skejtuju, snažím se sledovat dění ve skejtové komunitě, kdy si tak jako tak pomáháme a přicházíme s nápady na nové triky. I tak je pro mě Dubai první zkušenost.

Kromě toho mám na starost tvorbu contentu, ať už fotky nebo videa, a správu sociálních sítí, především Instagramu. S tím je spjata i komunikace s kluby a jinými subjekty, které se na výstupech vzdáleně podílí.

Ještě jednou díky Langu (snad budeš spoko ty i ostatní) a posílám pozdrav Wemimu na ostrov!

 

Jak probíhá příprava repre v normální době, kdy je soutěžní klid?

Soutěžní klid neznamená, že se trénuje méně. Jak každý rider potvrdí, skateboarding je hlavně o pravidelnosti. Čím pravidelně jezdíš, tím máš větší kontrolu, cítíš se sebejistěji a můžeš si dovolit posouvat své hranice dál. Je však samozřejmě potřeba dát tělu i čas na regeneraci. Šestihodinová session může být sice fajn, ale zvolil bych raději maximálně dvou hodinovou se 100% nasazením, která tě zároveň nerozbije natolik, abys mohl další den fungovat.

Díky feedbacku a zkušeností jak od Wemiho, tak riderů samotných, právě sestavujeme konkrétní tréninkový plán spolu s Honzou Bašným, který by se měl starat o talentovanou mládež, a Martinem Bryndačem jako trenérem parku. Věřím, že spojení našich sil, zkušeností a hlavně vize bude k prospěchu.

Maxim Habanec - frontside bluntslide

 

Je nějaký rozdíl v přípravě, pokud se připravujete na výjezd na závody, jako tomu bylo teď při MS v Sharjah?

Každý skatepark, ve kterém se závod pojede, je určitým způsobem specifický, a tak se po odhalení jeho podoby skater musí adaptovat a litrovat triky podle daných překážek. Pokud se skatepark otevře ještě před eventem a má rider tu možnost, tak ho jezdí otestovat dříve. Během roku se kromě tréninků konají soukromé repre “závody”, kde se trénují i 45s jízdy.

 

Máš na starosti i jejich fyzickou a psychickou přípravu nebo je tvoje funkce čistě  manažerská a mateřská, že čteš klukům Thrasher před spaním?

Ha ha, další vzdělávání jako je čtení časáků a sledování videí už je jen na nich. Jak jsme se už bavili, jde jak o manažerskou, organizační funkci, tak i o “mentální coaching”. Vždy mě bavilo i v osobním životě předávat lidem řeči o pozitivním myšlení, sebejistotě a motivaci, což je ve skateboardingu mega důležité. Obzvlášť na závodech, ke kterým patří i plánování jízd a best tricků. Nicméně vzhledem ke zkušenostem se tím budu učit i já, ale těším se na to.

Vilém Jakeš - frontside feeble grind

 

Jak bylo v Sharjah? Popiš čtenářům, jak to funguje na akci takového rozměru.

Na tuhle otázku nedokážu odpovědět v pár větách, ale ve zkratce - představ si zbrusu nový areál uprostřed ničeho, v něm dva parádní skateparky, příjemné zázemí, skvělé jídlo a lidi se stejnou vášní. Vše bylo dobře organizované - od vstupů, přes registraci, time management, čištění skateparku mezi jednotlivými heaty. nebo riders zónu (místo k odpočinku, masáže, Playstation a stolní fotbal, free voda, džus, ovoce, ořechy a datle). A dokonce byly v rámci registrační platformy World Skate Infinity poskytnuty aktivity jako je den v poušti, zábavním parku, ski/snowboarding nebo jízda na motokárách zadarmo i s dopravou. No a úctyhodný skateboarding na nejvyšší úrovni!

 

Konkurence byla nesmyslná, ale i spousta velkých jmen zůstala pod čarou a ze základní kvalifikace nepostoupila. Jak hodnotíš výkony našich riderů? 

To, že nepostoupila velká jména jako je Felipe Gustavo, Micky Papa, Yuto Horigome a další roboti, kteří zajeli čistou jízdu, už o něčem svědčí. Vidět všechny na jednom místě je něco neuvěřitelného. Do závodu musí jít člověk all-in. Naše posádka do toho dala hodně, i když to některým lidem podle umístění tak nepřipadá. Tonča měla ve své čisté jízdě smůlu s buzzerem, který zazvonil dříve než stihla vyskočit na last trick, a tak se ji nepočítal. S ní budeme muset ještě zapracovat na stylu, fyzičce i zásobě triků, ale mám z ní velkou radost! Maxův poslední trik naopak neuznali, ale mysleli jsme, že ne, proto jel bohužel jistější druhou jízdu. Martin to napálil no heel bs lipem ze schodů, ale potom zkazil ss blunt z triple setu. David s Honzou a Vilémem si vedli dobře, ale pokazili jeden trik a bylo vymalováno. Pořád je na něčem pracovat a myslím, že stojí za to se někdy na tak velké závody podívat, aby divák věděl, s čím vším se rideři musí potýkat. Respekt všem!

Martin Pek - nollie backside lipslide

 

Máme u nás nějakou mladou krev, která bude schopná reprezentovat naši zemi, až současná repre odroste?

Ruku na srdce, nadějných talentů tady bylo mnoho, ale bohužel většina z nich přestala skejtovat nebo se zkrátka vydala jinou cestou. Ale neházel bych flintu do žita. Těch pár vyvolených tady buď jsou nebo budou, ale záleží i na nás všech, jak se k tomu postavíme. Nejde jen o repre jako takovou, ale celou komunitu. Předávejme skateboarding dál v tom nejlepším světle, užívejme si ho, nehejtujme a mějme se rádi. Už jen tyto “malé” kroky vedou k tomu, aby se ti nejlepší objevili. A s nimi je pak samozřejmě potřeba intenzivně makat.

 

Sleduješ zahraniční trendy v práci s týmem nebo máš nějakýho poradce?

Práce s týmem závisí nejen na trenérech, ale i dostupných možnostech, které je možné sportovcům poskytnout. V našem případě to mohou být kromě financí také betonové nebo kryté skateparky, které nesplňují kritéria moderního skateparku ve světovém měřítku. Neznám u nás ani jeden park, kde byste našli úplně vše, co je pro zlepšení skills potřeba a podobal se z části těm, ve kterých se jezdí světové závody jako například ten v Sharjah. Nejde o hate, ale konstatování s cílem zlepšit lokální podmínky a s tím spojený progress.

Je crazy vidět několikačlenný organizační team Francouzů, Američanů nebo Japonců, z něhož každý má svou funkci od team manažera, kondičního trenéra, mentálního coache, zapisovatele, content creatora a dalších. Ale tam půjde nejspíš i o jiný roční rozpočet.

Honza Navrátil - switch barley grind

 

Jak hodně můžeš mluvit do života a do ježdění?

Vše je propojeno se vším. S rostoucím věkem si člověk uvědomuje víc a víc, jak je životospráva důležitá nejen pro udržení kondice, ale i k prevenci proti zraněním. Čím dřív začne, tím lépe a bude tak moct schopen podávat výkony a zlepšovat se. Tuto filozofii se snažíme předávat. Co se týče ježdění, ke každému riderovi je potřeba přistupovat individuálně, protože každý má stvořené nohy na něco jiného. Zároveň ho ale musíte vyvézt z komfortní zóny, aby odemkl nové pohyby a odboural strach. Čím častěji budeš tyto bariéry překonávat, tím více se trik automatizuje a zaryje se do paměti.

 

Rišo Tury předvedl svůj robotismus a zaslouženě získal 5. místo. Jaký je recept na takové umístění?

Ještě jednou za všechny posíláme velký props a respekt! Rišo tvrdě dře spousty let a v Dubaji to konečně přišlo! Rider se musí něčím odlišit, což je v případě Riša po trikové stránce realita.

Tonča Bakošová - backside feeble grind

 

Po konci streetu dorazil do Sharjah Tobiáš Jírovec, který jel park. Na místě jsi s ním nezůstával, ale zůstal tam s ním Martin Pek. Máte to nějak rozdělený?

Tohle rozdělení bylo v rámci Dubaje, kdy jsem se staral o kluky ze streetu a Martin si vzal na starost Tobiáše. Jak to bude dál je v prozatím řešení.

 

Další letošní velkou zastávkou je MS v Římě. Bude příprava týmu nějak vycházet ze zkušeností z Sharjah nebo pojedete klasiku?

Dle hodnocení rozhodčích vypadá, že se vrací éra flipů a skákání ze schodů. Tak popřemýšlíme, jestli zapojit i nějaký flipový trik, což má například Max celkem v rukávu. Právě se prozradily další zastávky, mezi kterými je San Juan v Argentině (park) nebo Lausanne ve Švýcarsku (street) a na konci roku Japonsko.