https://www.ambassadors.eu/skate-obleceni/
https://www.ambassadors.eu/skate-obleceni/
https://www.ambassadors.eu/skate-obleceni/

Tyshawn Jones: „Nikdo mi nebude říkat, co mám dělat!“ – interview

Vydáno: 07.01.2019

Závěr loňského roku byl zakončen tradičním vyhlášením ocenění Skater of the Year 2019. Tím se zaslouženě stal Tyshawn Jones, jakožto historicky první skater z New Yorku, který jej získal. Dost z vás možná říká, jaký je to člověk? Před kamerou se jeví jako bezstarostný namachrovaný mladý gangster bez respektu k sekuriťákům. Každý dřív nebo později dospěje. Můžeme říct, že se do tohoto bodu dostal už i Tyshawn, a to jak skateboardingem, tak svým chováním. Před samotnou premiérou očekávaného Supreme videa s názvem "Blessed" si s ním sedli na kus řeči kámoš Lui Elliot a kameraman William Strobeck, který se o tenhle masterpiece zasloužil. O tento rozhovor se podělil Thrasher Magazine, tak jej tady máte v českém znění.
 

Text, překlad: Daniel Dujsík

 Bylo mi 18, kdy jsem Tyshawna Jonese poprvé poznal. Bylo to v době, kdy jsem začal bydlet ve svém. Vešel jsem do Supreme storu v LA a můj kámoš Jeff mi ho představil. Řekl: "Hey, tak tohle je Tyshawn. Bude u nás bydlet na pár týdnů." Myslel jsem si, že budu hlídat třináctileté děcko z Bronxu, ale nakonec to bylo jedno z mých nejlepší let v životě plného skvělých pojezdů, během kterých jsem ho více poznal. Po několika dnech, kdy jsem s ním byl nonstop, jsem zjistil, že je to jeden z nejzajímavějších lidí, co znám. Je mega energický a zároveň hodně skromný. Nikdy úplně neporozumím, co se v jeho hlavě děje, ale je to někdo, na koho se můžu spolehnout, stejně jako on se snaží o to, aby bylo o všechny kolem něj postaráno. Čas uběhl jak voda a je z něj chlap jak hora o dva metry vyšší než já s vlastním apartmánem a restaurací. Sledovat Tyshawnům rozkvět byla neuvěřitelná cesta a těším se, co přijde dál. - Lui Elliot

 

Tyshawn photo2 750px

 

Lui: Je ti 19 a dějí se ti šílené věci. Vypadá, že jsi konečně vyspěl.

 

William: Už nejsi ten malý skrček jako dřív. Dobře, mentálně jsi stejný, ale fyzicky jsi o hodně starší. Dokonce se scházíš s holkama.  Už nemůžeš být rošťák jak předtím.
To je fakt.

 

L: Myslíš, že jsi přestal dělat tyhle věci od té doby, co ses začal vídat s holkama?

Ne, to určitě ne.

 

W: Pořád to má v sobě. Je to jako superschopnost. Když potřebuje, tak jí použije a když chce, má i zeď, která ho drží zpátky.
Je to tak, jak se cítím. Někdy jsem šílený a dělám psycho věci, ale z druhé stránky nejsem. Teď jsem víc klidnější.

 

L: Jakto, že máš tolik sebeovlávádání?
Nevím. Jsem přísný a mám pravidla. Jako třeba to, že jsem nikdy nejel v drogách a chlastu. To nikdy nebylo moje.

 

 

W: TJ je na párty a chilluje v rohu s nějakých ovocným drinkem. Není centrem pozornosti. Je víc všímavý a pozorný ohledně všeho.

 

L: Když jsi okolo neznamých podivínů, tak jsi hodně uzavřený, ale když jsi se svými felláky, tak jsi středem pozornosti rád. Jakto?
Když je kolem mě plno neznámých, tak prostě nemluvím. Asi se zdám některým lidem divný, když mě vidí ve videích dělat hovna, smát se a být prostě crazy. Pak mě potkají a já jsem úplně klidný, tak si říkají - "What the fuck, co mu je?". Jsem v takovém krunýři. Prvně to musím nějak cítit. Vím, že jsem v tomhle zvláštní, ale nemám rád fejkové konverzace.

 

L: Někomu, kdo tě nezná, může přijít, že jsi namyšlený, ale myslím, že jsi spíš hodně sebejistý. Kde se ta jistota v tobě bere?

Nevím, těžko říct. Vždycky jsem hodně sebejistý ať už jsem dělal cokoliv. Nikdo mi nebude říkat, co mám dělat. Jen jim odpovím, ať se dívají. Dost lidí sebejistotu tohle říct a udělat nemá. Hodně skejtrů je stydlivých. Ten, kdo mě zná, tak ví, že s partou vtipkuju a dělám hovna, takže stydlivý nejsem. Jen když člověka neznám, tak se do toho hned neženu. Možná si myslí, že je nemám rád nebo že chci být cool. Tak to ale není.

 

Fakie ollie with a frontside drift. Tyshawn is Blessed, not stressed / Photo: Mehring


 

Tyshawn quote2 750px

 

W: Další věc je, že když jdou lidi skejtovat, tak s sebou mají partů dalších skaterů. Je šílené, když jdem s tebou skejtovat, protože máš hromadu kámošů, kteří ani neskejtujou a stejně se na spotě ukážou. Je zajímavé, že tě takhle dokážou nahajpovat a hecnout. Jak se v takové situaci cítíš? To je prostě New York.

Je to pecka! Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlel. Většina mých kámošů ani nejezdí a stejně se mě zeptají, kde zrovna skejtuju. Tak dorazí dělat jiné věci. Dám jim vědět, že chci zrovna zkusit jeden trik, tak přijdou, postarají se o security a můžu vrátit trik. Teda spíš ho zkusím a buď to vyjde nebo ne. Pak společně fellíme a to ani nemají prkna.

 

W: Je to pro ně jako by šlo o nějaký velký event. Vždycky dojdou, když napíšeš - v 6 ráno, doražte! Jsi jejich kluk.

Takový můj security team haha.

 

New line at an old spot—Tyshawn takes out the trash at the New York County Supreme Courthouse. Coincidence? Ollie / Photo: Mehring


 

Jako třeba v den, kdy jsi odjel backside flip ze skočky přes rail v Heights. Jak dlouho jsi to zkoušel?
Přibližně dva roky. Byl jsem tam celkem asi 10 - 12krát.

 

L: To musí být ještě déle. Byl jsem tam s tebou několikrát během celého týdne.
Ze začátku to bylo jednou během tři měsíců. Vždycky jsme tam plánovali jít, ale nikdy jsme se k tomu nedostali. Vrátil jsem se na to místo po roce, ale neodjel jsem to a potom jsem byl na osmi tripech.

 

With his security team back in New York, TJ fakie hardflips Pier 7 for the tourists / Sequence: Zaslavsky
 

W: Kámo, já a Jared Sherbert jsme si pět nebo šest dní za sebou půjčovali auto, abychom se tam dostali. A sranda je, že jsi to vrátil zrovna, když jsme tam nebyli. Jeden jediný den, kdy jsme nešli. To tam byl zrovna s tebou Johnny a Atiba. Byl to boj? A jak to probíhalo, když jsi trik zkoušel?

Jo, to jsi zrovna nemohl a Sherbert byl na tripu. Už jsem byl blízko, ale pak se tam z ničeho nic postavil obrovský kamion. A ještě k tomu se otevřely dveře nahoře u skočky, které snad nikdy předtím nebyly otevřené. Zkoušeli jsme to nějak vyřešit, řekli že chceme jen na chvíli pojezdit a pak zmizíme. Týpek nám řekl, že si je najala jedna firma na odpadky, aby budovu vyklidili. Koukli jsme dovnitř a bylo tam tak 100 prázdných flašek a 200 plných odpadkových sáčků. Mělo jim to trvat dvě nebo tři hoďky, tak jsme se na to vysrali, sundali trika a udělali to. Bylo nás asi deset, takže jsme to stihli asi za půl hoďky a řekli, že je zkasírujem potom, když nic neudělali. Poděkovali nám a já musel dát další warm-up. Začali jsme točit a pak to náhodou přišlo. Byl to asi nejtěžší trik, který jsem kdy zkusil. Byl to nejlepší den v mém životě!

 

L: Kolik outfitů jsi na tom spotu vystřídal?
Asi osm kalhot, deset mikin, dvě bundy a trenky. Ten spot je mega dirty. A před odjezdem byla ještě spára, do které jsem pořád dopadal. Spáru jsme nakonec zadělali a já to odjel. Ta ulice je celkově dost busy. Lidi tam furt chodí nahoru dolů, vyhazují zbytky jídla a tak.

 

Two years later, Tyshawn rolls away from the hardest backside flip of his life—no shame in the Bondo game. Tyshawn’s takeover starts now / Photo: Atiba


 

W:  Zatím jsi neviděl svoje triky a ani triky od ostatních, u kterých jsi zrovna byl. A to jsi teprve neviděl svůj celý part pohromadě. Jak se cítíš před samotným vydáním Supreme videa Blessed?
Jsem mega nervózní. Lidi mi říkají, že to bude pecka a jsem za triky rád, ale sám za sebe nějak doufám, že to bude dobré. Nechci, aby mi lidi říkali, že to bude bomba a pak zjistí, že je to shit. Těším se, až to bude venku!

 Going up! Skywards nollie back heel. We got a feeling the part is gonna be good, TJ / Sequence: Pires


 

L: Bille, proč nikomu neukazuješ žádnou footage a nelákáš lidi v průběhu ještě před premiérou?

 

W: Protože chci, aby to bylo fresh. Když je to nové a nic nevíš, tak si to nejvíc užiješ. To je stejné jako, když se zjeví skryťák někde z Luisiany, kterého jsi neviděl a má triky na spotech, které neznáš. Každý jsme byli na různých tripech a tak Tyshawn ani neví, co tam má třeba Aidan. Je to podobné.

 

L: Vypadá, že kluci své party ještě před premiérou neviděli.

  

W: Neviděli. Nezbývá jim nic jiného než mi věřit. Tak to hold chodí.
Takže jestli bude můj part na hovno, může za to Bill Strobeck, aby jste věděli. Ne, dělám si srandu haha.

 

L: TJi, v čem bylo jiné natáčení "Blessed" videa oproti "Cherry"?

Když jsem točil do Cherry, tak jsem to nebral až tak vážně. Nepřemýšlel jsem každý den o tom, co do videa natočíme. Prostě jsme jen skejtovali. V té době mi bylo 13. Až nám řekli, kdy je deadline, tak jsme do toho začali šlapat pořádně.

 

W: Určitě jsi nad tím musel přemýšlet, protože ses mě každý den ptal, kde zrovna jsem. Chodil jsem s tebou častěji než s kýmkoliv jiným. Nebral jsi to sice nějak vážně, ale něco uvnitř tebe ti říkalo, že chceš ukázat to nejlepší.

"Blessed" bylo více vážnější, protože to bylo one-on-one. V "Cherry" to bylo jako velká parta lidí. V té době jsem byl ve flow teamu a tak jsem čekal, že hvězdami budou Koston nebo Dylan. Myslel jsem, že tam budu mít jen krátkou sekci, protože na těch sessions jsme bývali ve 20 až 30 lidech.

 

L: Upřednostňuješ velké pojezdy s hromadou lidí nebo spíše solo mise s pár kámoši?
Záleží, kdo tam je a jaký je zrovna den. Někdy chci skejtovat sám plus několik málo dalších, co přijdou, ale někdy klidně v padesáti lidech, kdy to cruisříme ulicemi.

 

You gotta clear the ledge before you take the plunge. Mr. Jones switch flips into the Washington Square Park fountain for a sea of onlookers / Photo: Sherbert


 W: Jak to máš se závody?
Jezdím na streetu. Nejsem moc contest skater. Všichni ti lidi tam jsou moc dobří. Vrátí ti klidně nollie flip bs noseblunt a všechno co dělají, mají na litry. Já spíš padám a vypadám jak hlupák. Jebat! Raději si zajezdím na streetu.

 

L: Myslíš, že mít jiné záliby kromě skejtu ti přináší něco víc? Odráží se to na skejtování?

Myslím, že když dělám jiné věci mimo skejt, tak se mi chce více skejtovat. Kdybych jezdil každý den, tak mě to pak asi začne nudit a už by se mi tolik nechtělo. Budu mít štěňata, otevřel jsem restauraci, takže mívám pár dní od ježdění pohov. Aspoň si toho skejtování více vážím. Nic proti těm, co skejtují furt, ale baví vás sakra vůbec něco jiného? Je to jen záběr, záběr, záběr. Já to beru spíš jako "Tak co dělat dál?"

 

Photo: Atiba


 

L: Děláš jednu jinou věc kromě skejtu a člověk si hned něco najde. Co si o tom myslíš?
Debílek.

 

W: No jo, Instagram je celý takový.
Lidi si vždycky najdou něco negativního. Když jsem poprvé sdílnul fotku mé restaurace, tak měla špatný název, protože firma, která to tiskla, udělala chybu. Každý koment byl jen o tom, že je to špatně vyspelované.

 

L: Když už jsi na to narazil, tak prý ta firma udělala chybu v jednom slově dokonce dvakrát. Opravili to, ale jakousi náhodou to zase napsali špatně.
Ani jsem to ze začátku nepostřehl. Poslali mi fotku, tak jsem to hned nadšeně postnul. |Vybil se mi mobil, tak jsem si ho nabil a jak jsem přišel na Instagram, tak jsem všude viděl komenty "restaurant*." Tak jsem na to fotku čuměl, nechápal o čem mluví, a pak jsem si všiml. Tak jsem volal mamce a ptal se, co to do prdele je. Řekla mi, že o tom ví, tak jsem to ohlásil, aby to opravili. Přišli znovu asi o týden dva později a udělali tam chybu znova. Napsali "restautant" nebo tak něco. Pak mi mamka poslala fotku, že to opravili, dívám se na to a říkám si nee! No nakonec jim řekla, ať to otočí a opraví ještě jednou. Jak můžeš napsat několikrát špatně název? A to si říkají profesionální firma na dělají cedulí restauracím. What the hell? To musí být pro vás levou zadní.

 

Despite this spot being tall as hell with a Rustoleum run-up, Tyshawn’s nosegrind was nuthin’ but net / Photo: Sherbert


 

L: Ještě nemáš ani 21 a už sis otevřel restauraci. Jak se cítíš?
Chytlo mě to. Byla otevíračka, chci v tom pokračovat a posouvat se dál. Jde to se vším. Ještě když dostanu novou botu u Adidas nebo něco. Jsem za to moc vděčný a užívám si to. Teď si říkám co dál, protože nebudu tu sedět jen tak, aby mi stoupal hype na něčem, co už jsem udělal. Snažím se dosáhnout něčeho dalšího.

 

Tyshawn quote6 750px

 

W: To jo, většina lidí by to tak udělala. Otevřela restauraci a pak o tom mluvila měsíce.
Můj mozek už přemýšlí, do čeho se pustím dál. Jsem takový, že si věci uvědomuju až časem. Měl jsem to tak, když jsem před rokem a půl začal jezdit za Adidas. A to je přece jenom velká společnost. Všechno ubíhá tak rychle, že nad tím v tu chvíli nepřemýšlím a uvědomím si to až jsem někde v zácpě na dálnici.

 

L: Vypadá, že se nezastavíš a že si ke kytkám ani pořádně nepřičichneš.
Jo, v New Yorku všechno ubíhá rychle. Kdybych žil v LA, možná bych byl jiný.

 

W: Nějaké tripy, na které ses při filmingu vydal?

Do Berlína, kde jsem vyletěl z toho posraného kola.

 

Back lip? Nah, Cab back lip. Tyshawn’s taking this video project seriously / Photo: Sherbert


 

L: Víš co je na tom klipu psycho? Sdíleli to na Insta profily o motorkách a bylo to i na hlavní stránce novinek na Snapchatu.
Lidi mě furt označovali a psali do directu. Na tom tripu jsem pořád jezdil na zadním.

 

W: A poprvé, kdy jsi to zkoušel, tak tě zastavili poldové.
Málem mě zatkli za to, že jsem jezdil na zadním haha. Už jsem se zlepšoval, ale to kolo bylo divné. Jeli jsme zrovna ze spotu, měl jsem sluchátka, byl jsem nahajpovaný, furt jezdil na zadním a Johnny to natáčel. Když se podíváš na to video, tak už jsem si točil řídítkami, prostě si v tom vzduchu hrál. Když jsem položil řídítka, tak nebyly rovně, tak se to seklo a já přes ně přeletěl. Odřel jsem si hruď a do teď tam mám jizvu.

 

L: Nejhorší na tom je, že jsi spadl bez trika.

To kolo bylo úplně na sračku. Všichni odjeli a jediný Todd Jordan se mnou zůstal. Věděl, že nevím, kam jít, tak jel pomaleji, abych viděl, jakým směrem jedou. Mega mě bolel bok a všechno ostatní. Nakonec jsem dorazil na hotel a nemohl kvůli tomu skejtovat tak dva dny.

 

L: Zpátky k natáčení Supreme videa. Byl jsi pod tlakem? 
Na konci jsem pod tlakem trochu byl, ale během roku a půl natáčení jsem prostě skejtoval a dělal, co mě baví. Nejsem typ, co by se stresoval. Když to vyjde, tak to vyjde. Všechno bude tak, jak má být.

 

Let’s see you trolls try to find something negative to say about this switch back heel. We’re waiting… / Photo: Atiba


 

W: Co to vstávání v 5 nebo 6 ráno? Každý den měsíc a půl vkuse jsi mě tahal z postele.
Chtěli jsme jít na spoty dříve, když by ještě nikdo nebyl venku. Celé město by ještě spalo. Všichni si mysleli, jak jsme točili bomby, ale pořád nás všude vyhazovali. Přišli jsme na spot, nikde ani noha a za pět minut se odnikud objevil sekuriťák. Jednou byl spot zničený, podruhé tam byly stavební konstrukce a někdy jeli kolem poldové, kteří nás vyhodili.

 

W: Na co se z videa nejvíc těšíš?
Už chci vědět jakou hudbu jsi použil a kdo co všechno vrátil. Těším se na premiéru!

 

Fakie flip


 

W: Náš postoj k natáčení do videa došel až k tomu, že jsme na spotě zapalovali kaluže. Inspiraci jsme si vzali od Ty Evanse.

 

L: Odkud sis myslel, že jsme na takový nápad přišli? Chceš povyprávět o téhle story ty, TJi?
Ne ne, chci slyšet, jak to zní od vás.

 

L: Byli jsme u zeleného railu, přes který dělal Dylan switch flip, a ty jsi chtěl zkusit backtail. Trip se nám prodloužil o den, aby jsi to mohl udělat, ale bohužel začalo pršet. Přestalo to ráno, ale zem byla pořád mokrá. Řekl jsi mi, že ten trik chceš fakt udělat, tak jsme se sebrali, koupili na benzínce galon vody, vyprázdnili ho a naplnili benzínem. Vrátili jsme se, trochu zametli, vylili všude benzín a zapálili.

 

W: To odpálilo těsně nad mou hlavu!
Spálilo ti to řasy. Přijela ambulance, vyskočila z auta a nikde nikdo. Byli úplně zmatení a pak odjeli. Potom se objevil policajt a hasičské auto. Vzali benzín, který jsi nechal vedle spotu, odešli a vyhodili ho.

 

Tyshawn quote7 750px

 

L: Co bude dál s Tyshawn Jonesem?
Další part. Jedu na dovolenou, ale chci natočit další part.Another part. I’m going on vacation but I want to film another part. I’m gonna be ahead of the game this time.

 

W: Poslední slova na závěr?

”Blessed” se blíží! It’s time for the takeover.

 

While the homie Fat Eric blocks the tunnel, Tyshawn Jones dodges taxis, spikes and paparazzi to blast this unheard-of ollie in Midtown Manhattan. Blessed, be! / Photo: Sherbert
 

Autor

Daniel Dujsík
Příspěvků: 1750
Příspěvky autora

Podobné příspěvky

2021 Skaterock.cz. Publikování nebo další šírení Skaterock.cz je bez písemného souhlasu Skaterock.cz zakázáno.