Pražskej Démon 2020

Vydáno: 21.09.2020

Pražskej Démon je už tradiční pražskou akcí, která rok co rok putuje po přažských skateparcích a pokaždé přiláká tuzemskou skejtovou smetánku. Stejně tak tomu bylo i letos, kdy Démona hostil betonovej Čerňák a opět bylo na co koukat. 

Strašnice, Řepy, Štvanice, Bába nebo třeba Vysočany. To jsou místa, kde už mohli zasvěcení spatřit Pražskýho Démona v akci. V letošním roce, při oslavě svých jedenáctých narozenin, se vyskytnul na Čerňáku a o zábavu bylo postaráno. Sice se na něj při desátejch narozkách nalepil divnej kámoš Mrakomor, což je hroznej škodič, kterej chtěl i letos akci ohrozit, ale naštěstí má Démon víc dobrejch kámošů, než špatnejch a ti Mrakomora po krátkým boji zpacifikovali a mohlo se dál vesele skejtovat.

Foto: Vašek Žalud

Video: Filip Maryško

Text: mutecrap

Rišo Tury - kickflip bs 5-0

Už od rána panovaly tropy a předpověď slibovala v azuru celý den. Prvním bodem programu byla kategorie U14, což jak sám název napovídá, je věnovaná část dne pro skejtry mladší čtrnácti let skrytá pod názvem "Day for Kids". Moc krásně se kouká na to, že jsou mlaďasové, který skejtujou a ještě líp se kouká na to, že jsou mezi nima i nadějný rideři, který se pekelně vyježďujou. Nutno říct, že mladý kluci jsou z větší části výsledkem různých skate akademií a škol, který po naší zemi fungujou a nebýt jich, měli bysme všude kolem sebe už jenom samý hrbáče.

Po celkem nabitým finálku U14, kde excelovala hlavně trojice Dan Kotlár, Hynek Laštovka a Vilém Vlček, se pozornost přesunula na křehčí část naší skejtový komunity a to na dívčí kategorii Street Ladies. Tady platí úplně to samý, jako pro kategorii U14. Zaplať pánbůh, že se toho holky nebojí a šlapou do toho se stejnou vervou jako kluci

Po dívčí kategorii nastala pauzička pro občerstvení a hlavně tak vzniknul prostor pro trénink hlavní kategorie dne, kterou byl samozřejmě mužský Street. Do Démona se přihlásila silná čtyřiadvacítka riderů a všem bylo už během tréninku jasný, že o skvělou podívanou nebude nouze. Jak už bylo zmíněno, na celej den bylo slíbeno letní azuro, ale radar ruku v ruce s Mrakomorem si usmysleli jinak a přihnal se slušnej ceďák, kterej spustil pár vteřin po skončení kvalifikace. Tím se vytvořila další pauza, kterou mohli jak návštěvníci, tak i rideři využít k občerstvení se. Potom nastal fight lid vs. Mrakomor, při kterým dostal stěrkama hoch tak za vyučenou, že už se dozajista na podobný akci jen tak neukáže.

Smouví a bs tailslide


Do finále postoupila top desítka z kvaldy, která byla připravena na finálový systém závodu, který známe ze SLS. To znamená dvě jízdy a následných pět triků, což dohromady každýmu riderovi hodí sedm různých skóre, ze kterých se počítají čtyři nejvyšší. Svoje jízdy jeli kluci víceméně stejný jako během kvalifikace a ty největší bangery si připravili na oněch pět triků. Tady už to pro rozhodčí nebylo vůbec jednoduchý, ale nutno říct, že žádný z nich oproti divákům a riderům neznal aktuální bodový ohodnocení riderů ani jejich aktuální pořadí. K vidění bylo i pár 9club skóre a atmosféra během finále skvěle gradovala spolu s nesmyslnými triky, který skejtři vraceli.

Honza Navrátil s pekelným 360 flipem do noseslidu


Hned po finále se spustil na největší sekci v parku Best Trick, kde se braly v potaz všechny triky na dvou hubbách, na railu uprostřed i na schodech. Porotou bylo vybráno během trváni Best Tricku deset kousků, který dostali hned dvoustovku a potom jeden, ten nej trik, kterej získal hlavní cenu.

Pro Černý Most to bylo rovnou dvakrát poprvé. Jednak prvně hostil Pražskýho Démona a taky se na místě uskutečnila československá premiéra online hodnocení závodu live scoring prostřednictvím LiveHeats.com. Přesně toho stylu hodnocení, že po každý jízdě nebo triku jsou hned známý body a každej rider hned ví, jaká je jeho aktuální pozice v pořadí závodu. Tahle varianta je sice krapet technicky náročnější a připraví diváky i skejtry o překvapení při vyhlašování výsledků, ale kvůli světovýmu sjednocování hodnotícího systému není jiný cesty a velký, oficiální závody, tak musí být tímhle systémem hodnoceny. Démon tak skvěle posloužil jako pokusnej králík před nadcházejícím říjnovým mistrovství ČR.

Maxim Habanec v nosegrindu s Mrakomorem za zády


Uvidíme, kam příští rok Démona zavane vítr, ale jedno je jistý, že to opět bude nějaký pražský skatepark. Jistý je taky to, že Mrakomor už nedorazí a bude tak maximálně sledovat dění z povzdálí.

Kompletní fotogalerii z Pražskýho Démona 2020 najdeš na Skaterock Facebooku.

Výsledky Pražskej Démon 2020 street:
1. Richard Tury VANS, Monster, Streetmarket, Baker, Tlakers
2. Martin Pek Etnies, Ambassadors, Bones bearings, Bones wheels, Snowboardel Shop, Olymp, Czech skateboarding, Ethika EU, SKINCBD, ALLSTARCBD.cz
3. David Luu Ambassadors, Life is Porno, Boardstar.cz, Czech CBD, Aktin
4. Kristian Nguyen Nomad skateboards, Picnic, Jellys Kingdom, Horsfeathers, Thunder, Bones
5. Martin Smolák Streetmarket, karinmafia
6. Honza Navrátil Volcom, Picnic, Ambassadors, Bones, ČAS, Skin CBD
7. Jiří Houka Picnic, Fusion, Jart, Mosaic, Woodstyle, POOW
8. Maxim Habanec Red Bull, Craness, Ambassadors, Toyota, Bones, Theeve, Queens
9. Erik Tacina Picnic skateshop, Ambassadors, Tlakers
10. Petr Veselý És, FSC, Theev, Boarding.com
11. Petr Kopka Meatlfy, Tovar
12. Jan Malý BigShock, BigBang skateboards, Socket hardware, Garand Brand
13. Denis Janeček 3b skateboarding
14. Páša Total board shop
15. Dominik Václavík 3b skateboarding
16. Jakub Imramovský craness, snowboard zezula
17. Vilém Jakeš WJ Skateboards
18. Dan Kotlár 3b skateboarding
19. Martin Švec Snowbitch, Fallen, Of Wear
20. Hynek Laštovka 3b skateboarding
21. Vojtěch Fryč  
22. Tadeáš Kysilka  
23. Miroslav Beran  
24. Matěj Alexij  

Best trick: Kristán Nguyen – nollie bigspin heelflip frontside boardslide

Výsledky Pražskej Démon 2020 street – Girls:

1. Laura Žáčková  
2. Adriana Pošíková 3b skateboarding, 35 mm
3. Karolina Karbanová  

Výsledky Pražskej Démon 2020 street – U14:

1. Dan Kotlár 3b skateboarding
2. Hynek Laštovka 3b skateboarding
3. Vilém Vlček fus1on shoes
4. Filip Folkmann 3b skateboarding
5. Aleš Klusák 3b skateboarding
6. Egor Kuznetsov 3b skateboarding
7. Jan Odrobina  
8. Štěpán Stárek  
9. Tadeáš Stárek  
10. Matěj Obešlo  
11. Marten Maryško  
12. Matyáš Černoch  
13. Samuel Rešl  

Vítězové kategorie STREET. / foto: Vašek Žalud

Vítězové kategorie STREET (zl. 4. Kiko Nguyen, 5. Smouví, 3. David Luu, 1. Rišo Tury a 2. Martin Pek


Vítězové kategorie U14. / foto: Vašek Žalud

Vítězové kategorie U14 (zl. 1. Dan Kotlár, 2. Hynek Laštovka a 3. Vilém Vlček


Sestava GIRLS závodu. / foto: Vašek Žalud

Sestava GIRLS závodu (zl. 2. Adriana Pošíková, 3. Karolína Karbanová a 1. Laura Žáčková)


Kiko Nguyen, vítěz bestr tricku. / foto: Vašek Žalud

Kiko Nguyen, vítěz best tricku

Pražskej Démon edit 2020