Česká premiéra Bones Brigade: Autobiografie pražským Oku už dnes!

Vydáno: 01.02.2013

Už dneska, v pátek 1. února, se od 20:30 promítá v pražským kině Bio Oko dokument legendárního skejtra a režiséra Stacyho Peralty Bones Brigade: Autobiografie. Přijďte společně s námi prožít osmdesátý léta na skejtu společně se Stevem Caballerem, Tonym Hawkem, Mikem McGillem, Rodneym Mullenem, Tommym Guerrerem a Lancem Mountainem. Tehdy se díky zásluhám brigády stal skateboarding skateboardingem!



 


Oficiální plakát pražské premiéry

 


Česká premiéra dokumentu se uskuteční v pátek 1. února od 20:30 na velkým plátně letenskýho kina Bio Oko. A ano, máme pro vás i český titulky. Kapacita kina není bohužel nafukovací, a tak bude k dispozici 280 míst. Kdo nebude mít lístek, toho do sálu nepustí. Limit se z bezpečnostních důvodů nesmí překročit. Do Oka budete moct přijít už klidně na osmou a dát si před tím něco na baru nebo waffle u holek z Vansu. Chystáme pro vás velký překvapení! Na ty, kteří budou nejrychlejší, čeká v sálu deset párů bot Vans. Každý si však bude moct odnést maximálně jeden. Dokument má 110 minut a po skončení promítání se všichni přesuneme na bar, kde bude pokračovat individuální mejdan ve volným stylu. Těšíme se na vás!


 


Stacy Peralta při natáčení prvních snímků Bones Brigade.

 


Pro čtyři šťastlivce jsme tu v rámci velký internetový soutěže s Bones brigádou měli kšiltovku z kolaborační kolekce Vans a Bones Brigade, originálku Bones Brigade: An Autobiography, kterou do soutěže věnovala Ambassadors distribution, dále tričko s dlouhým rukávem a mikinu Vans/Bones Brigade. Každý z výherců dostane na premiéře v Praze jak cenu, tak i jeden lístek na českou premiéru Bones Brigade: Autobiografie. Případně to visí na individuální domluvě přes email. Správnou odpovědí nebyl Josef Lada, nýbrž Craig Stecyk. Těmi čtyřmi výherci jsou:


 


Čepici vyhrává Lukáš Dymák z Hostinné. Tričko zas Jana Marková z Jíloviště. Mikinu posíláme Alešovi Spurnému z Orlové. A DVD dostane Marek Vašica z Louky nad Veličkou.


 


Ceny pro čtyři vylosované:


DVD Bones Brigade: An Autobiography - Marek Vašica, Louka nad Veličkou
Kšiltovka z kolaborační kolekce Vans a Bones Brigade - Lukáš Dymák, Hostinné
Tričko s dlouhým rukávem z kolaborační kolekce Vans a Bones Brigade - Jana Marková, Jíloviště
Tričko s dlouhým rukávem z kolaborační kolekce Vans a Bones Brigade - Aleš Spurný, Orlová, Lutyně

 


Otázka zněla: "Kdo vymyslel název Bones Brigade a kdo se podílel vývoji většiny reklam Bones Brigade?" Jenom připomínáme, že Stacy Peralta vysloveně nechtěl, aby se v názvu jeho týmu objevilo právě slovo tým nebo skateboarding. Ten dotyčný stál taky u zrodu Thrasher magazínu a v roce 1981 napsal pro tentýž časák článek Skate and Destroy. Heslo se stalo symbolem pro Thrasher a vzorem pro tisíce lidí po celým světě. Skrývá v sobě skejtovou rebélii, revoltu proti stávajícímu estabilishmentu, punkrock a sebedestruktivní životní styl. Ve stejným duchu tvořil reklamy pro Bones Brigade nebo třeba taky Independent trucks. A správnou odpovědí, jak jsme již psali výše, byl Craig Stecyk nebo taky Lowboy.


 



 


O co v dokumentu Bones Brigade: Autobiografie jde? Stacy Peralta, původní člen Zephyr týmu, který jakožto jeden ze Z-Boys stanul po boku Tonyho Alvy nebo Jaye Adamse, se po opuštění profesionálního skateboardingu rozhodl, že sestaví vlastní tým. Nechtěl však hledat v řadách renomovaných jmen a sáhnul po mladých a absolutně neznámých jezdcích. Pro svět skateboardingu tak objevil Tonyho Hawka, Stevea Caballera, Lance Mountaina, Tommyho Guerrera, Mikea McGilla a Rodneyho Mullena. Stacy dlouho přemýšlel, jak tuhle sestavu zaštítit pod jedním jménem, nechtěl ovšem, aby se v názvu objevilo slovo tým nebo skateboarding. Na pomoc si přizval verbálního, uměleckého a politicky nekorektního pyrotechnika Craiga Stecyka (pozn. red. – Craig Stecyk je mimo jiné autorem článku Skate and Destroy, který v roce 1981 nastolil nekompromisně punkový přístup časopisu Thrasher, a spoluzakladatel stejnojmenného časopisu). Ten ze sebe za pár okamžiků vyhrkl: „Bones Brigade!“ A bylo to.


 


Takhle šestice úžasných a nesmírně inovativních skejtrů určovala taktovku skateboardingu po celá osmdesátá léta a většina z nich skejtuje dodneška. Dokument Bones Brigade: Autobiografie vypráví příběh skateboardingu přes velký rozmach na počátku osmdesátých let, krizi skateboardingu (pozn. red. – která byla díky hardcoreovým akcím a chápání skateboardingu jakožto undergroundové záležitosti nesmírně přínosná), freestyle reprezentovaný Rodneym Mullenem, první ollie od Alana Geflanda a první flatground ollie od Rodneyho až po počátek nové éry ztělesněné streetovým skateboardingem. Členové Bones Brigade psali dějiny a tehdy se díky jejich zásluhám stal skateboarding skateboardingem.


 


Rodney Mullen toho udělal pro street skateboarding jako málokdo.