Do kina na Země Česká Domov Tvůj!

Vydáno: 28.10.2012

Adolf Zika a Franta Zíka. Dva bráchové z české skate meky, z Prachatic. Frantu najdete v naší rubrice Legendy, neb většího pankáče se skejtem v srdci težko pohledáte. Skateboarding zkoušeli v mládí oba a Adolf časem dorostl do fotografa, režiséra, producenta a součet jeho aktivit by vydal na delší seznam. Jeden ze zajímavých počinl se jmenuje Week of Life a doporučuju jej zblízka prozkoumat. Již před časem jsme vás informovali o filmu s Janem Saudkem, který vytvořil Adolf Zika, Franta si v něm zahrál a hudbu k celému filmu složil Claus Grabke. O propojení Saudka a Grabkeho jsme vás informovali zde, a zde je pak samotná recenze na film "V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu".


 


Novým film Adolfa Ziky se jmenuje "Země Česká, Domotv Tvůj!" a jedná se o střihový dokument, který jste natočili vy. Ano, projektu se zúčastnili lidi v ČR a uvidíte v něm downhill na longu, kladiský skateboarding, mihne se v něm David Horvát, který má k Zikovi velmi blízko. Tvůrci pak ze 100 hodin dodaného materiálu sestříhali dokument mající stopáž 92 minut. Film se hraje jen do konce měsíce v pražském kinu Cinestar na Andělu a v telce bude mít premiéru 17. listopadu.


 


Přikládáme oficiální trailer, plakát, další info o filmu a film doporučujeme. Vyražte do kina!


 


Jeden den v životě České republiky očima jejích obyvatel
Jak se probouzíme? Jak usínáme? Kde žijeme? Kde pracujeme? Jsme na sebe hrdí? Má smysl se obětovat pro někoho jiného? Co je pro nás Čechy skutečně důležité? Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Pátek 11. května 2012 zaznamenaly desítky kamer našich spoluobčanů. Režisér Adolf Zika se svý- mi spolupracovníky z těchto záznamů následně vytvořil svébytný a jedinečný filmový obraz naší země. Splnil si tak sen, který v sobě nesl již něko- lik let a jehož uskutečnění mělo svůj vývoj.


 


Fakta
Autorům dorazilo více než 500 příspěvků dodaných pomocí nejrůznějších technologií (upload prostřednictvím serverů, seznam.cz, DVD, flash disky, DVC kazety).
Dodaný materiál byl dlouhý přes 100 hodin a autoři z něj vybrali čtyři hodiny hrubého střihu, které nakonec zkrátili na 92 minut.
Nejmladšímu účastníkovi projektu je 8 let, nejstaršímu pak 85 let.
Ve filmu se objeví 147 různých lokací.
Dokument má přibližně 1 000 střihů, které zabraly více než dva měsíce intenzivní práce.


 


Historie projektu
Fotograf, režisér a producent Adolf Zika si s ná- padem jediného filmu o tisíci kameramanů pohrával již před dvanácti lety. Technologie digi- tálních kamer tehdy ještě ale neumožňovala takovou tvůrčí svobodu, nakonec proto namísto toho v roce 2000 vznikla Poslední kniha století, aneb jeden den v životě České republiky. Systematické zaznamenávání cesty našeho života ho však neopustilo, ba naopak, stávala se z něho jistá posedlost.


 


V roce 2006 dorazila na pulty knihkupectví kniha One Year of My Life, kde Adolf Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285 snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozší- řit a poslat ji k co největšímu počtu lidí po celém světě. V roce 2008 pak Adolf Zika vydal pokračování projektu “jednoho dne“ v podobě knihy Jeden den České republiky! Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů. O rok později Adolf Zika přišel s neskromným projektem Week of Life, jehož úkolem je zmapovat lidské životy očima samotných hrdinů, kteří je žijí. Jednoduše život na planetě Zemi očima jejích obyvatel. Po dvou letech se projekt rozšířil do 43 zemí světa. Nejsilnější je však česká komunita a právě to byl fakt, který přispěl k definitivnímu rozhodnutí natočit film o jednom obyčejném dni v této zemi a následně jej neobyčejně sestříhat a připravit pro premiéru v České televizi i kinodistribuci.


 


Film ne náhodou přichází v magické době věšt- bami obestřeného roku 2012. V době, kdy pociťujeme jednu z největších nejistot od dob sa- metové revoluce. Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Rozpadající se struktura EU, masová nedůvěra v politiku a její hráče, pozvolná apatie na straně jedné, agresivita a korupce na nejvyšší správní úrovni, prospěchářství, populismus, naprostý nezájem o názor řadového občana na straně druhé. Také mnoho úspěšných jedinců, skupin a projektů v krásné zemi v srdci Evropy. To všechno je dnešní Česká republika, to všechno je dnešní svět naruby, svět stojící před jistě nejednou historickou událostí.